Beaujolais Rosé. Różowe feniksy

Rosé de caractère by Beaujolais
Stoisko Beaujolais podczas Wine Paris | fot. W. Gogoliński

Wina różowe od kilku lat żyją własnym, drugim życiem. Słynne apelacje nabierają nowego sznytu, z niebytu wychodzą apelacje, o których dawno zapomnieliśmy, że mogą występować w wersji różowej. I jest ich coraz więcej.

Czy ktoś słyszał np. o różowym bordeaux? A przecież taka kategoria istnieje od zarania powstania tych win. Jest niemal tak stara jak bordeaux mousseux, o której pewnie również nikt nie pamięta. Bo czyż nie lepiej na etykiecie brzmi szacowne „crémant” niż potoczne „musiak”, czyli właśnie „mousseux”. Często zapominamy, że cała historia bordoskich win czerwonych wywodzi się od klaretów, czyli mocniej zabarwionych win… różowych.

Podobnie jest choćby w Burgundii, gdzie wszyscy zapomnieli już o różowej wersji tego wina z pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb..., choć różowy crémant(fr.) kremowy.Typ wysokiej jakości delikatnych win musując... (...) jest tu na topie od lat. Ale nieco niżej, w regionie Beaujolais następuje gwałtowne przebudzenie – wielki boom. Beaujolais nouveau(fr.) nowe, młode beaujolais.Określenie stosowane w stosun... (...) z wolna odchodzi w zapomnienie, więc miejscowi szukają szansy w roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...). I to może być prawdziwa niespodzianka, jeśli nie bomba!

Na ostatnim Wine Paris producenci z Beaujolais wystąpili pod wspólnym, wiele mówiącym szyldem: „Rosé de caractère by Beaujolais”. I faktycznie pokazali charakter, i aby to zademonstrować z zorganizowali specjalne osobne warsztaty ze swoim winem. Na nim zaś pojawili się nie tylko mali, rodzinni producenci, ale takie potęgi jak Maison de Georges Duboeuf, z czego wynika, że sprawy mają się nad wyraz poważnie.

W tej chwili produkcja nie jest duża, ale stale rośnie, zaś region ma tak wielki potencjał, że wkrótce może się to zmienić, szczególnie, iż wyrób win różowych nie wymaga specjalnych nakładów. W dodatku końcowy produkt może trafić na rynek tak szybko, jak kiedyś beaujolais nouveau. Z rozmów z winiarzami wynika jasno, że w tej chwili są to próby, ale jeśli się spodobają klientom, produkcja może ruszyć lawinowo. I warto się na nią przygotować!