Biblijna winiarnia

Ruiny starożytnej winiarni | fot. W. Gogoliński
Ruiny starożytnej winiarni | fot. W. Gogoliński

Wszystko wskazuje, że północnym Izraelu odkryto jedną z niewielu winiarni, która została opisana na stronach Pierwszej Księgi Królewskiej Starego Testamentu. Od siedmiu lat naukowcy starają się ustalić jej faktyczny wiek.

Winiarni, a właściwie kamiennych tłoczni z czasów starotestamentowych jest w dzisiejszym Izraelu zatrzęsienie. Czasami nawet naukowcy nie zawracają sobie nimi głowy. Wynika to z faktu, że niemal w każdym starożytnym siedlisku przynajmniej jedna takowa musiała być, w przeciwnym razie mieszkańcy musieliby winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) importować. Jednak ta jest wyjątkowa, bowiem – to na razie spekulacje – została przedstawiona na kartach Pięcioksięgu.

Wzmiankowaną winiarnię odkopano w 2013 roku w dolinie Jizreel w północnym Izraelu i cały czas jest ona miejscem naukowej eksploracji. Dolina to ważne miejsce zarówno w historii żydowskiej, jak i chrześcijańskiej, bowiem obok znajdują się ruiny Megiddo, pod murami którego stoczono pierwszą opisaną w historii świata bitwę. W dodatku miasto ma najpewniejszą przyszłość ze wszystkich – na końcu świata, jak podaje Pismo, to tutaj odbędzie się ostateczna rozprawa dobra ze złem, co określa się terminem „armagedon” (to zniekształcona nazwa Megiddo właśnie).

Do tej pory naukowcy ustalili, iż tłocznia zakończyła działalność w pierwszym wieku, ale niezmiernie trudno ustalić, kiedy ją rozpoczęła. Problemem jest też sam fakt datowania Księgi Królewskiej. Tradycyjnie przyjmuje się, że był to IX wiek p.Ch., ale nowsze badania specjalistów wskazują raczej na VI wiek p.Ch., a jeśli tak, to tłocznia już bez wątpienia funkcjonowała na pełnych obrotach.

Sprawa zaś dotyczy winiarni i winnicy urzędnika królewskiego Nabota, który wszedł w spór z królem Izraela Achabem o tę winnicę właśnie. Tak to przedstawia Pierwsza Księga Królewska:

„Nabot z Jizreel miał winnicę[w Jizreel] obok pałacu Achaba, króla Samarii. Achab zatem zwrócił się do Nabota mówiąc: »Oddaj mi na własność twoją winnicę, aby została przerobiona dla mnie na ogród warzywny, gdyż ona przylega do mego domu. A ja za nią dam ci winnicę lepszą od tej, chyba że wydaje ci się słuszne, abym ci dał pieniądze jako zapłatę za nią«. Nabot zaś odpowiedział: »Niech mnie broni Pan przed tym, bym miał ci oddać dziedzictwo mych przodków«” (cytat za Biblią Tysiąclecia).

Śmierć Achaba. Rycina Gustave'a Dorre.
Śmierć Achaba. Rycina Gustave’a Dorre.

Na tym sprawa się nie kończy, bowiem na polecenie męża, żona Achaba zaczęła knuć przeciwko Nabotowi, wynajmowała płatnych krzywoprzysięzców, aż doprowadziła do ukamienowania biedaka.

Cóż, ten ostatni wątek powinien podjąć porucznik Columbo, a świat winiarski czeka niecierpliwie na potwierdzenie, czy o tę opisaną w Biblii tłocznię chodzi.

Źródło: „The Jerusalem Post”

Wina króla Dawida, albo co i jak pijano w czasach biblijnych