Domowa piekarnia

Wydana w tym miesiącu, niemal pachnąca jeszcze świeżym drukiem, książka o wypieku chleba i bułek. Być może po jej lekturze zaczniesz się bawić w piekarza i nie będziesz już zaopatrywać się w zwykły chleb z sieciówki…

Wiadomo – domowe pieczywo jest najlepsze. Choć niektórych (niestety należę do tego grona) przerażają przepisy z użyciem drożdży bądź zakwasu (bo to już zupełnie profesjonalna szkoła pieczenia!), warto przełamać lęk i spróbować swój pierwszy chleb upiec. Z pomocą przyjść może książka Chleby, bułki, bułeczki.

Pozycja rozpoczyna się istotnymi uwagami na temat sprzętu, rodzajów mąki, ciasta, środków spulchniających, maszyn do wypieku. A dalej już mamy tylko przepisy na pieczywo – zarówno to na zakwasie, drożdżach, jak i szybkie propozycje na proszku do pieczenia (oczywiście te są już mniej zdrowe) lub takie z wykorzystaniem ciasta francuskiego. Są receptury tradycyjne: chleb żytni, bagietki, graham, chleb na zakwasie, pieczywo tostowe; przepisy na pieczywo pełnoziarniste, ale i słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. pieczywo drożdżowe, pikantne przekąski czy aromatyczne bułeczki.

Wielką zaletą książki – co zapewne ucieszy wiele osób liczących kalorie pochodzące zwłaszcza z produktów mącznych – jest opatrzenie każdego przepisu informacjami o kaloryczności wypieku oraz dostarczanych przez niego wartościach odżywczych (zawartości tłuszczów, cukrów i węglowodanów). Twarda okładka i liczne kolorowe zdjęcia wypieków to kolejne plusy tej książki. I choć liczy tylko 96 stron, to przepisy doprawdy zawiera bardzo różnorodne. Warto się zaopatrzyć w ten zgrabny poradnik i otworzyć domową piekarnię chleba.

Chleby, bułki, bułeczki
Opracowani zbiorowe, z niemieckiego przełożyła Anna Krzemińska
Świat Książki, Warszawa 2012
Cena: 24,90 zł