Droga na szczyt

Barboursville Vineyards

Jedną z pierwszych winnic w Wirginii, prezentujących naprawdę wysoki poziom jakości tamtejszego wina, była Barboursville Vineyards położona u podnóża pasma Blue Ridge Mountains.

W winnicy rozciągającej się na ponad 320 hektarach, należących do włoskiego rodu Zonin, można zobaczyć również ruiny domu Jamesa Barboura zaprojektowanego przez jego przyjaciela Thomasa Jeffersona.

Luca Paschina, winemaker(ang.) twórca, kreator wina.Termin szeroko określający os... (...) i dyrektor generalny tej winiarni, jest od 1990 roku jednym z ekspertów pionierów, którzy przez lata dobrze wykorzystali swoją winiarską pasję i wiedzę, przyczyniając się do umiejscowienia Wirginii na mapie świata jako winiarskiego regionu z prawdziwego zdarzenia. Regionu opierającego się na historii oraz uprawie winorośli, czyli czynnikach nieodłącznie wiążących się ze stylami i odmianami starego świata.

Od nebbiolo po mieszańce

Fot. New Horizon WinesNiewątpliwie najlepsze odmiany udające się w Wirginii to cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...), petit verdot i viognier. Z innych odmian najwięcej powierzchni zajmują tu chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) i merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), podczas gdy syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...), malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...), tannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...), petit manseng, pinot gris, rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... i sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...) stanowią znaczną mniejszość. Ze szczepów Starego Świata mamy tu jeszcze nebbiolo, ale w minimalnej ilości. Nebbiolo z Barboursville okrzyknięto by z pewnością wybrykiem natury, gdyby nie było ono uprawiane przez tak znaną firmę…
Wirginia może pochwalić się również kilkoma szczepami amerykańskimi, jak norton i concord, oraz hybrydami: vidal blanc, niagara, chambourcin i najpopularniejszą z nich: traminette.
Stan opasany od zachodu górami Blue Ridge Mountains, a od wschodu Oceanem Atlantyckim i zatoką Chesapeake jako region winiarski nie jest zbyt zróżnicowany;  największym problemem, z jakim borykają się tutejsi producenci wina, jest prawdopodobnie panujący tu klimat. Wilgotność powietrza – dosyć wysoka – jest różna w zależności od tego, czy jest to zachodnia, środkowa czy wschodnia część stanu. Zbiory na południu zaczynają się zwykle do dwóch tygodni wcześniej niż w pozostałych rejonach.

Latający winemakerzy i kuchnia

Mimo że historia winiarstwa w Wirginii liczy sobie jakieś 400 lat, sięgając czasów pierwszych osadników, przemysł ten zrobił znaczące postępy dopiero w ostatniej dekadzie, i to przy niemałym udziale i wsparciu gubernatora stanu Boba McDonnella i jego małżonki Maureen. Nie szczędzili oni wysiłków, aby uczynić z produkcji wina nową gałąź rolnictwa. W 2007 roku w całym stanie działało około 130 winiarni, obecnie jest ich ponad 200, co daje 54-procentowy przyrost w ciągu pięciu lat.
Paschina przez 20 ostatnich lat był świadkiem stałego wzrostu liczby winiarni budowanych z wykorzystaniem wieloletniej wiedzy i doświadczenia. Niektóre z nich, jak na przykład The Boxwood Winery, zwróciły się do specjalistów tej klasy co Stéphane Derenoncourt z Bordeaux, z kolei King Family Vineyards współpracuje z Matthieu Finotem, winemakerem-rezydentem z Crozes-Hermitage.
– W całym stanie winiarnie wyrosły jak grzyby po deszczu, niektóre z nich odniosły znaczne sukcesy, inne upadły. Najbardziej potrzebujemy czasu i wiedzy oraz dostępu do tajników dziedziny – mówi Paschina – bo tu, w Wirginii, żyjemy w ciekawych pod względem uprawy winorośli czasach. Rosnącego zainteresowania winem i kuchnią nie da się nie zauważyć – dodaje. Coś w tym jest: Richmond, stolica stanu, to obecnie zagłębie gastronomiczne, drugie po San Francisco.
– Piętnaście lat temu porządne restauracje można tu było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś jest ich 900 – mówi Bartholomew Broadbent (syn Michaela Broadbenta MW, słynnego felietonisty „Decantera”), właściciel firmy winiarskiej Broadbent Selections. – Katalizatorem była renowacja mieszczącej się w The Jefferson Hotel restauracji Lemaire, bo moda na wyszukaną kuchnię jest prostą drogą do szlachetnych trunków.

Promocja i eksport

Dla Christophera Parkera z Londynu, założyciela i dyrektora zarządzającego New Horizon Wines, Wirginia jest domem od ponad 25 lat, a jego firma eksportuje stąd wina do Wielkiej Brytanii. – Byłem pod tak ogromnym wrażeniem win, które tu powstają, że postanowiłem założyć New Horizon Wines i sprowadzać najlepsze wina do Anglii, otwierając im drogę do międzynarodowego uznania – mówi Parker. – W ciągu wielu lat miałem okazję spróbować wielu win produkowanych tutaj, zatem mój wybór oparłem nie na jednym czy dwóch dobrych rocznikach, lecz na konsekwentnie uprawianym winiarskim rzemiośle i modelach docenianych w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach europejskich. Uważam, że praca tutejszych winemakerów w ciągu ostatnich 35–40 lat położyła solidne fundamenty pod tak prężnie działający przemysł. To właśnie podwaliny tej fascynującej „historii kryjącej się za etykietą”.
Fot. Michèle ShahStałego podnoszenia jakości – tego właśnie potrzebuje rynek, żeby zapewnić winom międzynarodowe uznanie, co zintensyfikuje eksport. Jak na razie wina z Wirginii sprzedają się głównie na rynku krajowym i lokalnym. Ceny – jeśli porówna się je do cen win z innych rynków spoza USA – są raczej wysokie i niespecjalnie zachęcają importerów, zatem czas pokaże, co chowa w zanadrzu oczekiwany potencjał eksportowy win Wirginii…
– Wyzwaniem na najbliższe lata będzie osiągnięcie równowagi na linii podaż–popyt – przewiduje Parker. Obecna produkcja w stanie to ogółem około 5,4 miliona butelek. – Moja firma jako pierwsza zajęła się importem win z Wirginii do Anglii na skalę handlową. Produkcja może być większa. Niektóre z winiarni przeznaczyły pod winoroślVitis vinifera.. kolejne hektary, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu. Ściśle współpracujemy z każdą winiarnią starając się zaplanować rok naszej pracy – wyjaśnia Parker stale otrzymujący zamówienia z Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii czy Danii.
Działania promocyjne to główny punkt strategii marketingowej tego stanu. Wirginia całkiem niedawno dorobiła się własnego winiarskiego szczytu: Virginia Wine Summit, który odbył się 2 października 2012, i na który zaproszono brytyjskie autorytety ze świata wina, w tym Stevena Spurriera, felietonistę „Decantera”, w charakterze głównego mówcy. Podczas swojej prezentacji Spurrier opowiedział o przemyśle winiarskim kwitnącym w Wirginii i zauważył, że stanowi ona obecnie poważną konkurencję dla światowego winiarstwa. Szczyt przewidywał degustację w ciemno siedmiu win z Wirginii, na tle uznanych win pochodzących z innych, cieszących się światową renomą regionów winiarskich. Oceniano viognier, cabernet franc, mieszankę bordoską (petit verdot z cabernet sauvignon), nebbiolo i touriga nacional. Spurrier podsumował swój przegląd winiarskiego przemysłu Wirginii następującym stwierdzeniem: – Zanim tu przyjechałem, wiedziałem, że Wirginia słusznie dumna jest ze swych osiągnięć. A teraz, w ciągu zaledwie trzech dni, przekonałem się, że to miejsce i ludzie stanowią doskonałą kombinację, że Wirginia wie, co robi, i w najbliższej przyszłości nie zawróci z tej drogi.

Tłumaczenie: Magdalena Mirecka-Liana

Wina z Wirginii, które poleca Michèle Shah

Wina czerwone:
King Family Vineyards – Meritage(ang.) popularny, kalifornijski (i amerykański) termin win... (...) 2010 (merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec)
Flying Fox Vineyards – Petit Verdot 2006
Barbourseville Vineyards – Octagon 2009 (merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, petit verdot)
Barboursville Vineyards – Petit Verdot 2009
Williamsburg Winery – Adagio 2007 (merlot, petit verdot, cabernet franc)
Chatham Vineyards – Church Creek Cabernet Franc 2008 (85% cabernet franc, 12% merlot, 3% petit verdot)
Boxwood Estate – Trellis 2010 (merlot, cabernet franc, malbec)
Boxwood Estate – Topiary 2010 (cabernet franc, merlot)

Wina różowe:

Boxwood EstateRoséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...) 2011 (malbec, cabernet franc, petit verdot)

Wina białe:
King Family Vineyards – Viognier 2011
Jefferson Vineyards – Vigonier 2011
Chatham Vineyards – Church Creek Chardonnay 2011
Breaux Vineyards – Viognier 2010
Tarara – Charval White Wine 2010

Wina deserowe:
Breaux Vineyards – Nebbiolo Ice 2010

Wina z Wirginii w liczbach:

Liczba winiarnie: 200
Winogrodnicy: 386
Wielkość produkcji: 439,5 tysiąca skrzynek
Powierzchnia zasadzonych winorośli: 2,7 tysięcy akrów
Wartość sprzedaży: 73 miliony dolarów