ISW – konkurs za zamkniętymi drzwiami

ISW Meiningers International Spirits Awards
ISW Meiningers International Spirits Awards 2020 | fot. AD LUMINA, Ralf Ziegler

Siódmego lipca, dokładnie o piętnastej, rozpoczęła się wielka gala ogłoszenia wyników słynnego konkursu alkoholi – ISW Meiningers International Spirits Awards. Gala odbywała się jak zwykle w świetle jupiterów, jedynym odstępstwem od reguł był fakt, że przebiegała w… internecie.

Sędziowie o tym, że w tym roku nie zjadą gromadnie do palatynackiego Neustadt an der Weinstrasse wiedzieli już od początku kwietnia, choć część z nich liczyła na ewentualną zmianę daty wydarzenia. Nie udało się tego uczynić z uwagi na natłok innych światowych imprez, a poza tym magazyny pękały w szwach od nadesłanych próbek, zaś producentom i importerom, którzy je dostarczyli bardzo zależało na wynikach. Dla zwycięzców to wielkie wyróżnienie, szczególnie teraz, kiedy cała branża liże rany po wielkich stratach i spodziewa się następnych, a przyszłość widzi w czarnych barwach.

ISW Meiningers International Spirits Awards
Nagrodzone alkohole | fot. AD LUMINA, Ralf Ziegler

Ponieważ do Niemiec nie dało się nijak wjechać, a już szczególnie przylecieć, konkurs ograniczył się do sędziów mieszkających w Niemczech.

Na konkurs nadesłano łącznie ponad tysiąc próbek, z których aż 314 zostało nagrodzonych. Wszyscy spodziewali się, który rodzaj alkoholu będzie „ćwiczony” najczęściej i chodzi tu oczywiście o gin. Ten ciągle nieznany w Polsce trend w innych krajach rozrasta się niemal do monstrualnych rozmiarów. Gin jest tak modny, że dawno przegonił tam tak popularne u nas zamiłowanie do różnych rodzajów whisky. Za robienie ginów biorą się dziś prawie wszyscy na świecie i bynajmniej nie chodzi tu tylko o jego klasyczną, londyńską wersję, ale zwłaszcza o te na wszelkie sposoby aromatyzowane czy wzbogacane różnymi dodatkami, zwłaszcza mieszankami innych ziół. W tym roku aż jedną piątą nadesłanych próbek (ponad 200) stanowiły właśnie giny. Wygrały dwa szczególne: Broker’s Dry(ang.) wytrawny.. Gin oraz Playboy Gin (notabene wytwarzany przez jedną z gorzelni whisky!).

Gin jest tak modny, że dawno przegonił tam tak popularne u nas zamiłowanie do różnych rodzajów whisky. Za robienie ginów biorą się dziś prawie wszyscy na świecie.

Wśród innych zwycięzców pojawiła się popularna u zachodnich sąsiadów whisky Ayrer’s Alligator z rodzinnej gorzelni Hausbrauerei Altstadthof oraz Linie Aquavit Double Cask Port. A tak na marginesie – czy ktoś kiedyś słyszał, aby jeden z najbardziej znanych producentów kminkowego akwawitu pomyślał o jego wersji starzonej w beczkach?! Podobnie jest ze zwykłym niegdyś zbożowym, niemieckim kornem – tutaj wielkie wyróżnienie uzyskał Luk Handcrafted Vintage(fr., ang.) – winobranie, rocznik.. Korn z gorzelni Birkenhof, również… starzony w beczkach!

Laureatem najważniejszej nagrody „Spirit of the Year 2020” jury ogłosiło winiak Pure Folle Blanche 15 Ans z Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Tariquet. Z kolei tytuł „Best Distillery od the Year 2020 powędrował do włoskiej wytwórni Distilleria Sibona, która za swoje wyroby wywiozła z Neustadt w sumie aż 10 złotych medali i cztery srebrne.

Trochę smutno było to oglądać na ekranie monitora, ale cóż – wszyscy z wolna przestawiają się na pracę online. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy…