Kalifornia zalana. Wyciek wina z Rodney Strong Vineyards

Zbiorniki do fermentacji wina w Kalifornii
Zbiorniki do fermentacji wina w Kalifornii | fot. W. Gogoliński

W ubiegłym tygodniu doszło prawdopodobnie do największego wycieku wina w historii Kalifornii. Z pękniętego zbiornika wylało się 363 tysiące litrów wina, które trafiło potokami do słynnej Russian River. Sprawa tak zaniepokoiła władze stanowe, że nakazano kontrole w miejscowych winiarniach.

Wyciek miał miejsce w wielkiej wytwórni Rodney Strong Vineyards w środę. Raport stanowego Biura Służb Ratowniczych stwierdza, że pękły drzwiczki wielkiego zbiornika – winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) wytrysnęło i spłynęło do pobliskiego potoku, który poniósł je do Russian River. Część wycieku udało się powstrzymać, błyskawicznie budując tamy ziemne, ale – jak się ocenia – do rzeki trafiła równowartość około pół miliona butelek cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po....

Wino w obiegu zamkniętym – wpływ winiarstwa na środowisko

Nad rozlewiskiem błyskawicznie pojawiły się śmigłowce służb ratunkowych, jednak oprócz obserwacji przemieszczającej się plamy niewiele więcej można było zrobić.

Samym winem mało kto się przejmował, ratownicy i media skupiały się głównie na ochronie rzeki. W przekazach dominowały sprawozdania z Rady Kontroli Jakości Wody Hrabstwa Sonoma oraz Kalifornijskiego Departamentu ds. Ryb i Dzikiej Przyrody. Na szczęście okazało się, że nie ma żadnych doniesień o śniętych rybach ani innych zniszczeniach. Nie ma zatem – przynajmniej w tej chwili – danych o ewentualnych karach, które mogły by być nałożone na wytwórnię. Ale gazety przypominają, że w zeszłym roku słynna gorzelnia whiskey Jim Beam została ukarana grzywną ponad 700 tysięcy dolarów, kiedy po pożarze w tamtejszej gorzelni sporo destylatów spłynęło do rzeki Kentucky. Jednak tam zanotowano spore zniszczenia środowiska i wiele śniętych ryb.

Kontrole będą się zapewne mnożyć, bowiem w Kalifornii jest wiele niespotykanych w Europie winiarni, które wytwarzają ogromne ilości wina o zamówionych parametrach dla końcowych odbiorców. Takie zakłady dysponują największymi na świecie zbiornikami do fermentacji oraz krótkiego dojrzewania wina. Część z nich jest jeszcze wykonana z drewna i liczy sobie po kilkadziesiąt lat. I choć ich stan jest cały czas monitorowany, awarie mogą się zdarzyć.

Wyciek wina do Russian River – zobacz film

Źródła: m.in. globalnews.ca