Merlot i syrah w Montalcino

W Toskanii i na całym świecie zawrzało! Powód: rosso di montalcino.

Fot. Marko GreitschusNajwięksi z regionu (Franco Biondi Santi, Emilia Nardi) zadecydowali, że można dodawać do rosso inne – w domyśle – międzynarodowe odmiany! – Gdy trzy lata temu zaczynałem robić rosso, mówiono, że dodawanie do niego czegokolwiek to była deklasacja – opowiada Biondi Santi. – Teraz uważam, że dodanie odrobiny innych odmian do sangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr... pozwoli rosso uzyskać lepszą równowagę – argumentuje.

Wtóruje mu Nardi. – Ważniejsze jest dobre winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) czy tradycja? Sangiovese to trudny szczep, a rosso i tak traktuje się jak ubogiego krewnego brunello. Wielu producentom pomoże złagodzenie przepisów, bo rynek wymaga, by wino było „prostą ideą” – zapewnia.

Nie wszystkim jednak pomysł się podoba. Francesco Marone Cinzano uważa, że rosso jest tak ważne jak brunello. – Sangiovese to odmiana zagrożona i łagodniejsze przepisy podważą wyjątkowość rosso – kontrargumentuje.

Tak czy inaczej decyzja o możliwości dodawania do rosso di montalcino innych niż sangiovese odmian zapadła na początku września 2011 roku. Wszyscy są przekonani, że to początek głębszych zmian w apelacji.

Marta Śmietana