Mniej a lepiej

Początek października, a Brytyjczycy już niemal po zbiorach.

Żniwa przyśpieszył gorący maj – szybkie kwitnienie, wcześniej owoce – nawet deszczowy sierpień nie zdołał zaszkodzić winogronom. Winiarze na Wyspach się cieszą – chociaż nie wszyscy.

Dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...), aromatyczne owoce, z wysokim poziomem cukru, nie wymagające szaptalizacji – to świetne okoliczności dla producentów win niemusujących. Lecz co ma powiedzieć poszukujący większej kwasowości wytwórca bąbelków?

– Gdybym nie robił win musujących byłbym może bardziej zadowolony – wyjaśnia Owen Elias, właściciel winnicy Hush Heath z Kentu – jednak nie jest aż tak tragicznie z odmianami szampańskimi. Poziom cukru w chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... i pinot meunier na szczęście nie jest dramatycznie wysoki – dodaje winiarz.

Wtóruje mu kolejny „musujący” producent Mike Roberts  z RidgeView w Sussex – Pinoty tego roku będą świetne. Małe owoce, doskonałe jakość. Bardzo dobrze to się zapowiada – dodaje z nadzieją.

Wszyscy brytyjscy winiarze twierdzą jednak zgodnie, że 2011 będzie rokiem jakości – a nie ilości. Taką sytuację wymusiły przede wszystkim niemal o połowę niższe niż w latach poprzednich zbiory. Ale może to jest sposób…