O odmianach winorośli – nowe rozdanie

Ampelografianauka zajmująca się klasyfikacją, pochodzeniem i tworzeni... (...) to nauka zajmująca się systematyką oraz opisem gatunków, odmian i klonów winorośli. Nazwą tą określa się także porównawcze opracowania z tej dziedziny, zawierające opisy wielu szczepów.

Prototypem wszelkich takich dzieł była łacińska Ampelografia Philipa Jacoba Sachsa wydana w Lipsku w 1661 roku. Od tamtej pory publikowane co jakiś czas monumentalne i często wielotomowe ampelografie uchodzą za probierz aktualnego stanu wiedzy naukowej na temat winnej latorośli (czyli ampelologii).

Fot. ArchiwumW ową tradycję wpisuje się także wydana pod koniec zeszłego roku, licząca ponad 1200 stron (w jednym ślicznie oprawionym wolumenie!) książka Wine Grapes. A complete guide to 1,368 vine varieties, including their origins and flavours. Jest to efekt pracy kilkudziesięciu specjalistów, których materiały zredagowali Jancis Robinson, Julia Harding oraz znany szwajcarski botanik i genetyk dr José Vouillamoz. Nawet jeśli swoją objętością książka ta nie dorównuje największym wydawanym w zeszłym wieku ampelografiom – jak choćby siedmiotomowej Ampélographie Viali i Vermorela, czy dziesięciotomowej Ampelografiji SSSR – to pod względem merytorycznego znaczenia jest co najmniej do nich porównywalna.

Ostatnie dwie dekady były bowiem dla tej dziedziny wiedzy absolutnie przełomowe. Upowszechnienie się testów genetycznych, które w badaniach nad winoroślą po raz pierwszy zastosowano w 1993 roku, pozwoliło ustalić lub zweryfikować pochodzenie i wzajemne pokrewieństwo większości uprawianych dziś na komercyjną skalę szczepów. Identyfikacja krzewów rosnących w winnicach opierała się wcześniej na porównaniu pewnych cech morfologicznych (kształt liścia, kształt i barwa owoców, zakończenie młodych pędów etc.), co – jak się okazuje – jest metodą mocno zawodną.

Nie brakowało więc ostatnio sensacyjnych odkryć dotyczących odmian winorośli, o czym kilkakrotnie pisaliśmy również na łamach „Czasu Wina”. Testy DNA wykazały na przykład, że prawie 40 procent domniemanych szczepów, jakie zapisano w urzędowych wykazach i kolekcjach instytutów badawczych, to tylko klony którejś z innych odmian (np. traminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... okazał się tożsamy z odmianą savagnin, a meunier – z pinotem). Zdarzały się również pomyłki w drugą stronę: winorośle uważane dotąd za warianty jednej odmiany i uprawiane pod tą samą nazwą w różnych krajach lub regionach okazywały się zupełnie różne pod względem genetycznym (greco bianco, trebbiano etc.)

Te odkrycia były wcześniej opisane w setkach artykułów, które ukazywały się na bieżąco w miarę postępu badań i dopiero teraz zostały zebrane w jednej publikacji. Nową ampelografię czyta się więc miejscami jak powieść sensacyjną. Najwięcej takich smaczków zawierają hasła dotyczące poszczególnych odmian – niekiedy dość obszerne – które zajmują łącznie 1175 stron! Wystarczy zajrzeć choćby do notki „alvarinho”, „carménère”, „muscat”, „pinot”, „sangiovese”, „savagnin”, „tempranillo” albo „tribidrag”, aby zwątpić w całą „przedgenetyczną” wiedzę na temat proweniencji szczepów.

Każde hasło zawiera informacje na temat pochodzenia danej odmiany, jej walorów w uprawie, rozmieszczenia geograficznego oraz charakteru produkowanego z niej wina. Kilkanaście notek zostało dodatkowo opatrzonych szczegółowymi tablicami genealogicznymi. Część wstępna liczy zaledwie kilkanaście stron i ma charakter metodologicznego wprowadzenia, niemniej także tam można znaleźć sporo zaskakujących informacji. Całość ma przejrzysty, konsekwentny układ, ze starannie opracowanym indeksem, obszerną bibliografią i krótkim słownikiem fachowych terminów. Pomimo ogromnej dawki naukowej wiedzy nie jest to książka wyłącznie dla specjalistów.

Wine Grapes. A complete guide to 1,368 vine varieties, including their origins and flavours
Jancis Robinson, Julia Harding, José Vouillamoz
New York – London 2012