Ocet Jeffersona

Brad Pitt zagra w ekranizacji książki Billionaire’s Vinegar autorstwa Benjamina Wallace’a. To historia, która przez kilka lat elektryzowała cały winiarski świat.

W 1985 roku niemiecki kolekcjoner Hardy Rodenstock znalazł w paryskiej piwnicy XVIII-wieczne butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z winem, z których część opisywały inicjały THJ – własność Thomasa Jeffersona. Na aukcję Christie’s (w latach 1985–1987) trafiły niektóre z nich: Château Lafite 1787, Château d’Yquem 1784 i Château Margaux 1784. Wtedy padł też niepobity do dziś rekord sprzedaży: za Lafite 1787 wydawca Malcolm Forbes zapłacił 156 450 $ dolarów.

W tym czasie miliarder William Koch wszczął wiele procesów podważających rzeczywiste związki opisywanych win z osobą Thomasa Jeffersona. Kolejny ruch wykonał w 2009 r. Michael Broadbent, dziennikarz „Decantera” i szef programowy Christie’s, oskarżając Random House, wydawcę Billionaire’s Vinegar, o zniesławienie. Random House przyznał Broadbentowi rację i wypłacił nieujawnionej wysokości odszkodowanie.

Jak w tym wszystkim odnajdzie się Brad Pitt?

Marta Śmietana