Wino w deszczu

Festiwal Win w Budapeszcie jest największym świętem winiarzy i miłośników wina na Węgrzech. Tegoroczną XIX edycję imprezy zdominowały deszcz i wina węgierskie. W magicznej przestrzeni budańskiego zamku uczestniczyło 195 wystawców z 15 krajów, obecni byli też najważniejsi winiarze węgierscy.

W morzu węgierskich i zagranicznych win warto było zwrócić uwagę m.in. na słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) Nektár 2008 z późnego zbioru z piwnicy Béla Borászat(węg.) enologia, winiarstwo.., championa konkursu VinAgora 2010. Błyszczący ciemnosłomiany kolor przechodził w złocisty. Bukiet – owocowy, z nutą delikatnych dojrzałych moreli i miodowym posmakiem. Wino pięknie jedwabiste na języku, dobrze wyważone. Rok dojrzewało w dębowej beczce. Świetne było też wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... Kékfrankos 2009 Premium od Koch-Vin. Ciemnorubinowa barwa, intensywny bogaty zapach. W ustach smaki czereśni i czarnych wiśni wsparte pięknymi taninami.

Tradycją festiwalu jest zapraszanie honorowego gościa – kraju produkującego wino lub dużego regionu winiarskiego. W tym roku zaproszono winiarzy z krajów Kotliny Karpackiej, historycznego obszaru tzw. Wielkich Węgier. Ciekawe wina oferowała piwnica Frigyesa Botta ze słowackiego Komárna. Wytrawne Veltlínske Zelené 2009 Prestige Reserve oczarowało złotoplatynową barwą oraz przyjemną delikatną wonią i smakiem świeżych cytrusów z grejpfrutem w posmaku.

Bardzo dobre wina oferował Géza Balla z rumuńskiego Aradu. Doskonała była beczkowa Kadarkaodmiana czerwonych winogron uprawianych głównie w Europie ... (...) 2006 Reserva. Zapach i smak zdominowały wiśniowe tony uzupełnione posmakiem kakao i delikatnym czarnym pieprzem. Jej posmakposmak jest ostatnim wrażeniem, jakie pozostawia w ustach k... (...) wydawał się słodkawy. Godny polecenia był Shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... Cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) 2007 rodzinnej winnicy DiBonnis z serbskiej Suboticy – ciemnofioletowa barwa, bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) aromaty czarnych i czerwonych owoców. Po trzyletnim dojrzewaniu w dębowej beczce cięższy owocowy smak uzupełniał posmak czarnej dojrzałej porzeczki. Świetne.

Zmysłom pobudzanym woniami i smakami win towarzyszył bogaty program muzyczny, od folkloru oraz pieśni związanych z winiarską tradycją i winem przez koncerty jazzowe aż do klasycznych musicalowych evergreenów i muzyki klasycznej.