Archiwum Jancis Robinson na Uniwersytecie Davis

Jancis Robinson przekazała prywatne archiwum kompletowane przez ponad 40 lat dziennikarskiej i pisarskiej działalności

Zaliczana do grona największych piszących o winie specjalistów i 10 najbardziej wpływowych kobiet świata wina autorka, tak skomentowała swoją decyzję o przekazaniu archiwum bibliotece Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis: „Jestem zaszczycona tym, że moje artykuły, notatki, listy, karty degustacyjne i fotografie związane z winem będą przechowywane w miejscu tak wyjątkowym. To ogromne wyróżnienie, widzieć je na jednej półce z archiwami takich tuzów winiarskiego świata jak Hugh Johnson, Robert Mondavi czy Maynard Amerine”.

Przekazana kolekcja zawiera m.in.: noty degustacyjne wystawiane przez Robinson od 1976 roku, 275 notatników z zapiskami z podróży po całym świecie, korespondencję prowadzona m.in. z Robertem Parkerem czy premierem Tony Blairem, fotografie z oficjalnych wydarzeń jak również prywatne zdjęcia Jancis Robinson, artykuły i książki wydane w różnych językach. Obecnie archiwum jest katalogowane i opracowywane – będzie można z niego korzystać już od kwietnia 2017 roku.

Kolekcja zawiera m.in. noty Janscis Robinson z degustacji w Château Latour
(Jessica Nusbaum/UC Davis photo)

Dar Jancis Robinson stanie się częścią zbiorów biblioteki uniwersyteckiej, nazwanych przez Hugh Johnsona najwspanialszą winiarską biblioteką świata. Znajdują się tu m.in. zdigitalizowana kolekcja 5 tysięcy etykiet z lat 1800 – 1950 zgromadzona przez Maynard Amerine (profesora UC Davis) czy ogromny zbiór nagranych wykładów i lektur z zakresu uprawy winorośli i enologii. „ Archiwum Pani Robinson to zapiski, jednego z najwnikliwszych kronikarzy zmieniającego się winiarskiego świata. Ich lektura tworzy nową perspektywę do poznawania tego świata i doskonale uzupełnia archiwum przekazane rok temu przez  Hugh Johnsona” – powiedział Axel Borg, specjalistę ds. wina w bibliotece UC Davis. „Robienie wina jest sztuką, podobnie jak pisanie o nim – dodaje Borg – Posiadane przez nas zbiory darowane przez najlepszych wino-pisarzy ostatnich lat, pomogą naszym studentom lepiej zrozumieć i opanować trudną sztukę opisywania wina.”

Jancis Robinson została w październiku 2016 roku uhonorowana tytułem “Człowiek Roku magazynu Czas Wina” i odwiedziła Polską na zaproszenie naszej redakcji. Więcej na ten temat

tekst: JKS na podstawie informacji UC Davis

zdjęcia: UC Davis