Borsa Vini Italiani po raz trzeci

29 maja odbyła się w Warszawie trzecia edycja największych w Polsce targów win włoskich. Nie zabrakło na nich trunków ze wszystkich najważniejszych regionów winiarskich Italii.

Na III edycji Borsa Vini Italiani zaprezentowało się ponad 20 producentów z jedenastu regionów Włoch. Goście mieli okazję skosztować brunello di MontalcinoBrunello di montalcino to czerwone włoskie wino DOCG z ... (...) z Toskanii, prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich ..., valpolicelli z Veneto, czy montepulcianowłoska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie w ... (...) z Abruzzo.­  W roku 2011 Włochy wyeksportowały ponad 23 miliony hektolitrów wina o wartości 4,4 mld euro.

Wzrasta również spożycie włoskich win w Polsce, która w ubiegłym roku zakupiła niemal milion hektolitrów wina, o wartości 168 mln euro (chociaż roczne spożycie wina to zaledwie 2,7 litra na głowę). Największy udział w naszym rynku mają właśnie wina z Włoch. Obecnie Polska jest dla Włoch 21. rynkiem pod względem sprzedaży win – głównie czerwonych. Wzrost konsumpcji sprawił, że rząd włoski uruchomił w 2010 roku portal o włoskich winach – www.smakitalii.pl, dzięki któremu Polacy mogą dowiedzieć się więcej o włoskim winie.

Organizatorem wydarzenia było ICE (Agencja Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorsw Włochskich, sekcja Promocji Handlu Republiki Włoskiej w Warszawie).

 

Dawid Leszczak