Enoturystyka w Polsce

Polska nie jest jeszcze winiarską potęgą i trudno nam poszczycić się tysiącami posiadłości z wielowiekową tradycją. Nie zmienia to jednak faktu, że winnic w Polsce mamy coraz więcej. Na tyle dużo, że opisanie i skatalogowanie choćby najważniejszych było nie lada zadaniem.

Ewa Wawro do swojego przeglądu polskich winnic wybrała te, które oprócz uprawy winorośli szlachetnej i tworzenia z niej wina mają również ofertę enoturystyczną.

Wizyty w winiarniach, spotkania z producentami i degustacje w miejscach, gdzie powstaje winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), to bardzo popularny sposób spędzania czasu w krajach winiarskich. Także Polacy coraz chętniej podczas wakacji odwiedzają takie miejsca. Gdy wziąłem do ręki tę ładnie wydaną książkę z mnóstwem dużych zdjęć, z radością zdałem sobie sprawę, że również nasi producenci, wzorując się na kolegach z zagranicy, dbają nie tylko o podniesienie jakości swoich win, ale także o jak najlepsze warunki do przyjmowania gości.

W tym enoturystycznym przewodniku przedstawionych jest 40 winnic rozsianych po całej Polsce – od Podkarpacia po Pomorze. Opisane są sylwetki właścicieli, scharakteryzowane uprawy i zaprezentowane wybrane wina. W książce zawarte są też informacje, jak dojechać i gdzie – oprócz polskiego wina – można spróbować regionalnych przysmaków oraz zatrzymać się na nocleg lub nawet skorzystać z winnego SPA, bo i takie powstały w naszym kraju.

Z książki Ewy Warwo dowiemy się też, gdzie i kiedy odbywają się w naszym kraju najważniejsze winiarskie imprezy, festyny i degustacje. Książka będzie niezwykle przydatna dla wszystkich, którzy chcą poznawać polskie wina. Autorka udowadnia, że coś takiego jak polskie winiarstwo istnieje, rozwija się i ma się coraz lepiej.

Winnice w Polsce
Ewa Wawro
Oficyna Wydawnicza Multico
Warszawa 2011
Cena: 39 zł