Fotografowie do dzieła!

Wielu potrafi fotografować i tworzyć obrazy zapierające dech w piersiach. Wielkie dla nich ukłony. Pozwalają nam podziwiać piękno tego świata.

Tym, którzy lubią nie tylko fotografować, ale także gotować i jeść, polecam nowe pozycje książkowe wydawnictwa Helion, tradycyjnie zaopatrującego rynek książkowy w fachowe poradniki dla amatorów pisane przystępnym językiem.

Fotografia kulinarna Nicole S. Young oraz Ujęcia ze smakiem Hélène Dujardin to pozycje, które pomogą odkryć kulisy tytułowej dziedziny sztuki fotograficznej. Autorki zwracają uwagę, jak wiele elementów składa się na powstanie smakowitego arcydzieła. Zapoznają nas ze sposobami stylizacji, które pomogą nam uchwycić smak, aromat i fakturę potrawy. Odkryją przed czytelnikiem sekrety dekorowania, dzięki którym efekt pracy będzie zdecydowanie bardziej wyrazisty. Obydwie autorki oprócz techniki i potrzebnego sprzętu podkreślają, jak ważna jest kolorystyka i dodatki wzbogacające zdjęcie. Zwracają także uwagę na takie – wydawało by się mało istotne – elementy jak ostrość noży, jakość garnków, brytfann i innych przyrządów. Podkreślają wielką wagę gry światła przy uwiecznianiu kulinarnych arcydzieł oraz aranżacji i perspektywy całej fotografii. Autorki podają również wiele wskazówek dotyczących obróbki wykonanych fotografii.

Warto poznać obydwa spojrzenia na temat fotografowania potraw, tym bardziej, że nie we wszystkim się zgadzają. Wielość dokładnie opisanych przykładów opatrzonych komentarzami z pewnością pomoże dogłębnie poznać temat i zasady, jakimi rządzi się fotografia kulinarna.

To doskonałe pozycje na prezent dla każdego, kogo fascynuje apetyczna fotografia.

Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła
Nicole S.Young
Wydawnictwo Helion
Gliwice 2012
Cena: 59 zł

Ujęcia ze smakiem. Kulisy fotografii kulinarnej i stylizacji dań
Hélène Dujardin
Wydawnictwo Helion
Gliwice 2012
Cena 54 zł