Gdzie na wino w Budapeszcie. Miejsca, adresy, oceny

Budapeszt
fot. David Ionut /shutterstock

Dawniej mówiono, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Dziś na Węgrzech, dziesięć lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej, można śmiało powiedzieć, że wszystkie węgierskie drogi prowadzą do Budapesztu. Bo dziś Węgry pokryte są siecią autostrad i dzięki nim można w ciągu trzech, czterech godzin dojechać do stolicy z każdego ze wszystkich 22 regionów winiarskich kraju.

Większość węgierskiego wina konsumowana jest właśnie w Budapeszcie, tu mieszka niemal jedna piąta mieszkańców Węgier, tu przyjeżdża rokrocznie kilka milionów turystów, którzy spragnieni są gulaszu, naleśników a la Gundel, wyśmienitego salami i – naturalnie – win.

Jeżeli więc chcesz popróbować win ze wszystkich ważnych regionów tego kraju, a nie planujesz kilkutygodniowych enowakacji – to powinieneś wybrać się właśnie do Budapesztu. Najlepiej przyjechać tu podczas wrześniowego festiwalu. To prawdziwe święto wina i raj dla miłośników kadarek, kékfrankoszy, furmintów i dziesiątek innych rodzimych bądź międzynarodowych odmian.

Kto jednak nie zdąży się wybrać na wrześniowy festiwal, może przyjechać tu w dowolnym momencie roku. Do południa można zwiedzać tutejsze muzea lub wygrzewać się w którymś z zabytkowych termalnych kąpielisk, a po południu wybrać się na winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) w Budapeszcie. Ale dobrze jest jednak wiedzieć, gdzie tego wina szukać.

Wino w Budapeszcie: przydatne adresy

Aranyszarvas ****
1013 Budapest, Szarvas tér 1

Położona u stóp zamku restauracja to idealne miejsce na lampkę wina lub cały posiłek po zwiedzaniu Budy. Można tu dojść schodami prowadzącymi wzdłuż zachodnich stoków wzgórza zamkowego lub zjechać windą bezpośrednio z jednego z dziedzińców. Wielką zaletą jest spokój tego miejsca, gdzie – choć położone jest 10 minut od najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy – rzadko spotyka się turystów. W restauracji oprócz wyśmienitego jedzenia (warto skosztować dań z dziczyzny) znajdziemy szeroką paletę win. W karcie jest ich ponad sto. Do tego jeszcze wiele pojedynczych enociekawostek, którymi chętnie częstują tutejsi sommelierzy.

Bock Bistró Buda *****
1125 Budapest, Szarvas Gábor út 8.
Bock Bistró Pest *****
1073 Budapest, Erzsébet körút 43-49

To wspólny projekt słynnego szefa kuchni Lajosa Bíró oraz Józefa Bocka – jednego z najsłynniejszych winiarzy Węgier. Swoje lokale mają oni po dwóch stronach Dunaju: pierwszy w samym centrum głośnego i ruchliwego Pesztu, drugi w cichej i spokojnej dzielnicy willowej na stokach Budy. Oba miejsca oferują wyjątkową kuchnię opartą na regionalnych produktach. Koniecznie należy spróbować domowych wędlin i serów. Jeżeli chodzi o wina, to w karcie dominują villańskie wina Bocka. A jest z czego wybierać! Mamy do wyboru ponad osiemdziesiąt przeróżnych win z kolejnych roczników.

Ákvarium Klub ***
1051 Budapest, Erzsébet tér (nieopodal stacji metra Deák Ferenc tér)

Dla mnie to jedno z bardziej kultowych miejsc na winiarskiej mapie Budapesztu. Choć trudno tu znaleźć wybitne wina, warto zaglądnąć późnym wieczorem ze względów społeczno-kulturowych. Erzsébet tér to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc we współczesnym Budapeszcie. Jest to punkt wieczornych spotkań mieszkańców stolicy. W sezonie plac zmienia się w wielką kawiarnię, gdzie przesiaduje się na ławkach, murkach czy trawnikach, popijając przeróżne trunki – w tym wino. A wino można kupić w… budzie z winem, czyli obiekcie przypominającym fastfoodowy punkt gastronomiczny. Niemal wszyscy kupują wino. Zwykłe, tanie, nieskomplikowane, w plastikowym kubku, często pomieszane z wodą sodową. Niby nic specjalnego. A jednak świadomość, że jest gdzieś (nie tak daleko od Polski) miejsce, gdzie można kupić na ulicy za kilka złotych porcję wina i wypić je bez obaw, że ktoś da ci mandat – jest bezcenna.

Zamek w Budzie ***

W dniach 10–14 września dziedzińce tutejszego zamku zamieniają się w węgierskie centrum enologiczne. Można tu skosztować win od najważniejszych producentów ze wszystkich regionów. Poza czasem festiwalowym raczej odradzam tutejsze restauracje i winiarnie, gdyż – nastawione na obsługę masowego turysty – oferują przeciętne wina w nieprzeciętnie wysokich cenach.

DiVino Borbár ****
1051 Budapest, Szent István tér 3

To duża klasyczna enoteka położona w samym centrum Budapesztu – tuż przy bazylice świętego Stefana. Oferuje zdecydowanie największy wybór. Można spróbować tu wielu wyjątkowych win z kilkudziesięciu międzynarodowych i endemicznych odmian, takich jak kéknyelű, irsai olivérwęgierska odmiana białych winogron uprawianych w środkow... (...) czy juhfarkwęgierska odmiana białych winogron, uprawianych już niema... (...).

Legenda
* trzymaj się z daleka!
** wchodź tylko na własną odpowiedzialność
*** zajrzyj, jeśli akurat przechodzisz obok
**** znajdź czas na wizytę, bo warto
***** odwiedź koniecznie!

Wybierz się z nami na Festiwal Wina w Budapeszcie.

Budapeszt jak zawsze wielki