Georges Duboeuf (1933–2020) – król został papieżem

Georges Duboeuf
Georges Duboeuf | fot. Les Vins Georges Duboeuf

Z początkiem Nowego Roku odszedł Georges Duboeuf, człowiek, który zaczynając od tłoczenia winogron swoimi dziecięcymi stopami wykreował jedną z największych firm winiarskich we Francji. Po drodze wymyślił beaujolais nouveau(fr.) nowe, młode beaujolais.Określenie stosowane w stosun... (...) i całe zamieszanie, które łączyło się nieco z dziś zapominanym winem.

Był człowiekiem wielkiego humoru i być może, dlatego nie szło mu organizowanie sąsiadów w większe związki, a być może właśnie dlatego miał z tym trudności, bo oprócz humoru miał również dalekosiężne wizje.

Gdy przyszedł na świat w Crèche w skromnej rodzinie winiarskiej, o beaujolais nie słyszał niemal nikt we Francji. Na północy wina robiono w wielkiej międzynarodową sławą Burgundii, region Beaujolais pojawiał się jedynie na mapach administracyjnych, nawet win z Mâconnaise i Côte Chalonnaise (południowa Burgundia) nie traktowano poważnie, bo pojawiała się w nich (sama lub kupażu) „nieszlachetna” odmiana gamay. Tymczasem właśnie z nią Georges Duboeuf związał swoje życie.

Kiedy szybko odszedł jego ojciec, niewielką winiarnię przejęli jego starszy brat i wuj, zaś nastoletni Georges zaczął rozwozić rodzinne wina na rowerze. Niby nic, ale to doświadczenie zostało mu na całe życie – poznawał ludzi, ich obyczaje, podejście do interesów i oczekiwania klientów. Wkrótce zaczął pomagać sąsiadom przy wyrobie wina i – co było nowością – jego butelkowaniu, a także pośredniczyć w znalezieniu dla nich odbiorców. Stał się negocjantem, ale chęć powiązania ich interesów w ramy stowarzyszenia spełzła na niczym.

Do dziś nie wiadomo, kto około 1951 roku wymyślił termin „beaujolais nouveau” – sam Duboeuf, nigdy się do tego nie przyznawał, ale znając jego przekorę, wszyscy twierdzą, że to on. Ale że to on był motorem całego zamieszania – temu już nikt nie może zaprzeczyć, bo wszyscy widzieli. Stał za tym całym sercem. Nagle beaujolais, jako nowalijka, czyli właśnie beaujolais nouveau stało się „najważniejszym” winem świata, pierwszym, od którego otwarcia na całym świecie zaczynał się nowy sezon winiarski, o północy zrazu 15 listopada, a potem w trzeci czwartek miesiąca zgodnie ze wskazówkami zegara wzdłuż równika, kolejno od Tokio aż po Los Angeles otwierano nowe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Czwartek 15 listopada okrzyknięto kiedyś „winiarską Bastylią”. Ktoś o winie mógł nie wiedzieć nic, ale być przy otwarciu butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... młodego beaujolais trzeba było być.

Georges Duboeuf szybciej niż inni dostrzegł, że to nie do końca służy popularności wina, a szczególnie jego jakości. Gdy to zauważył, zaczął „od drugiego końca” tworzyć na nowo wielką markę beaujolais (już nie „nouveau”), pod koniec życia dokładał mnóstwa starań, by przywrócić temu winu należne mu miejsce na winiarskiej mapie świata. Wielkich win świata.

Zmarł w wieku 86 lat.