Gotowanie trzeba kochać

Nie masz co ugotować na spotkanie z przyjaciółmi? Chcesz by Twoje danie zaskoczyło, wyglądało efektownie i na dodatek dobrze smakowało? Chcesz upichcić potrawę z dalekiego zakątka świata nie ruszając się z domowej kuchni?

W autorskiej książce Piotra Ogińskiego znajdziesz przepis na każdą okazję. 80 dań rozdzielonych zostało na dziesięć stref, wśród których wielbiciele wieprzowiny, makaronów czy deserów znajdą coś dla siebie.

Co godne pochwały, w publikacji znalazło się sporo przepisów na tradycyjne polskie potrawy, jak barszcz z uszkami, bigos, pikantna karkówka z grilla czy wieprzowy sznycel, które jednak uległy małym modyfikacjom smakowym. Widać, że książka napisana jest przez osobę, która kocha gotować, a zarazem nie boi się eksperymentów kulinarnych. Inspirujące potrawy dla dwojga czy na spotkania w gronie znajomych pozwolą stworzyć menu, które zadowoli każdy gust. Placuszki z cukinii, samosy, pikantne skrzydełka, jajka z suszonymi pomidorami, tatar z łososia, ravioli z dynią to tylko wierzchołek góry przepisów, które znajdziemy w tym rozdziale. Smakoszom greckiej, hiszpańskiej, włoskiej, amerykańskiej czy węgierskiej kuchni donoszę, że zaproponowane potrawy spełniają oczekiwania. Pomyłką są natomiast pomysły na śniadania – za bardzo wymyślne i bardzo czasochłonne (nawet 40 minut!). Może to propozycje dla osób pracujących w domu, ale na pewno nie dla śpiochów i konsumujących kanapki w biegu do pracy. Jeśli jednak szukasz dobrego sposobu na spód do pizzy, kruchą tartę czy ciasto na pierogi – receptury podane w Kocham gotować są naprawdę strzałem w dziesiątkę.

Piękne ilustracje i wyraziste kolory sprawiają, że nie polecam przeglądać książki „na głodno” – podjadanie czegokolwiek, co znajdziemy pod ręką, murowane. Autor każde danie okrasił mikrowstępem, podał też czas jego wykonania oraz poziom trudności. Zabrakło mi jednak określenia na ile porcji dobrane zostały składniki. Dla nie posiadającego dużego doświadczenia w kuchni laika to spore utrudnienie . Razi również lokowanie produktu producenta przypraw, bo przecież nie od tych konkretnych ziarenek zależy smak.

 

Kocham gotować. Sprawdź, jak smakują dania z charakterem

Piotr Ogiński

Wydawnictwo Muza

Cena 39,90 zł