Lekcja gotowania

Przygodę z gotowaniem rozpoczęłam jako dziecko. Pierwsze zasady i tajniki domowej kuchni wpajała mi babcia. Samodzielne poszukiwania nowych smaków pomogły mi rozpocząć kolejne części Elementarza gotowania wydawane przez „Poradnik Domowy”, który poleciła mi znajoma.

To był dla mnie początek wspaniałej kulinarnej zabawy, która trwa do dziś.

Docenione przez gospodynie domowe przepisy przekazywane są od lat. Teraz mają okazję dotrzeć do młodego pokolenia. Iza Frycz zebrała 163 przepisy w 105 lekcji, tworząc Elementarz gotowania. W kolejnych rozdziałach krok po kroku przedstawia i, co ważne dla początkujących, wyjaśnia zasady obowiązujące w kuchni. Sugestywne opisy kolejnych czynności i zamieszczone zdjęcia sprawiają, że potrawy jest w stanie wykonać każdy.

Podarowałam Elementarz mojemu mężowi. Nie był zachwycony. Wiele razy namawiałam go aby spróbował swoich sił w kuchni i przestał tłumaczy,ć że nie potrafi. – Jak nie spróbujesz, to nigdy się nie nauczysz – mówiłam. Odważył się, choć początki były bardzo trudne. Sam przyznał, że sposób w jaki książka przedstawia przepisy jest bardzo czytelny, zarówno graficznie jak i merytorycznie. Spodobały mu się również uwagi jakimi autorka opatrzyła przepisy.

Warto zapoznać się z tą pozycją zawierającą nie tylko tradycyjne polski przepisy, ale również wspaniałe dania z różnych stron świata.

Elementarz gotowania
Iza Frycz
Wydawnictwo: Agora
Cena: 49 zł