Na każdą okazję

O Dorocie Świątkowskiej, autorce bloga mojewypieki.com, śmiało można powiedzieć, że uzależniona jest od pieczenia i przyrządzania słodkości na każdą okazję. Właśnie ukazała się jej nowa książka, genialny zbiór przepisów, z których wiele nie było publikowanych na blogu.

Dla mnie, osoby która bez pieczenia i tworzenia deserów dla domowników i gości nie może żyć, nowa pozycja jest bardzo cenna, a że nie mogłam się doczekać i przechować jej jako prezent pod choinkę, stała się przedświątecznym upominkiem. Zbyt dużo w niej ciekawych pomysłów do wykorzystania od zaraz.

Wykwintne torty to już dewiza autorki. Jeśli przygotujemy je trzymając się dokładnie przepisu, nie mamy szans na niepowodzenie. W książce znalazły się przepisy na Wielkanoc i Boże Narodzenie, lecz są to przepisy dalekie od standardu i tego, co znaleźć można w prawie każdym przedświątecznym wydaniu gazet. Warte są uwagi, bo już gdy czyta się przepis, pachnie świętami.

Najfajniejsze i najcenniejsze są jednak propozycje „do kawy”, „drugie śniadanie” czy „na piknik”. To proste w przyrządzeniu i nie wymagające wiele czasu pyszne receptury na słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego..wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... smakołyki.
Osobny rozdział „dla dzieci” to zbiór przydatny każdej mamie planującej kinderbal lub urodziny, choć zabrakło mi w nim niesłodkiej przekąski.

Na uwagę zasługują również walentynkowe słodkości, którym można nadać miano afrodyzjaków i duży wybór łakoci na tłusty czwartek.

Z pewnością należy docenić to, że choć przepisy nawiązują do tradycji polskiej i światowej, prezentowane są w nowoczesnej formie.

Z pewnością ta przepięknie wydana pozycja, z apetycznymi zdjęciami autorki i gustowną oprawą graficzną może stać się wspaniałym prezentem. Nie tylko na święta.

Moje wypieki i desery. Na każdą okazję
Dorota Świątkowska
Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2014
Cena: 69,99 zł