Niełatwy los jurora

Bycie jurorem winiarskim to nie tylko odpowiedzialne, ale i niełatwe zadanie. Przekonali się o tym uczestnicy weekendu z winami toskańskimi. Jedną z atrakcji był bowiem konkurs win, podczas którego mogli się zmierzyć z oceną win degustowanych „w ciemno”.

Konkurs “Zostań jurorem!” poprzedziło szkolenie z technik profesjonalnej oceny i degustacji wina oraz masterclass poświęcony winom Toskanii. Jurorzy, w większości debiutujący w tej roli, z pewną nieśmiałością przystąpili do oceniania win – początki były trudne.


Dzięki pomocy redaktorów magazynu „Czas Wina”, którzy w niejednym konkursie brali udział, z każdym kolejnym winem adepci radzili sobie coraz lepiej.


W trzech setach degustacyjnych oceniono 23 wina nadesłane na konkurs przez toskańskich producentów. Nie obyło się bez sporów i kontrowersji – w końcu wszyscy jurorzy miał prawo do własnej oceny!


Konkurs wygrało jednak prawie jednogłośnie – zdobywając średnio 88,7 punktów – wino Il Gregoriano 2008 Fattoria Scopone Montalcino, z apelacji Sant’Antimo.

Najlepsze wina konkursu znajdą się w ofercie klubowej Klubu Domu Wina jesienią 2014 roku.

A oto pierwsze osiem miejsc w konkursie:

  1. Il Gregoriano 2008, DOC Sant’Antimo, Fattoria Scopone Montalcino

  2. Pensiero 2009, IGT Toscana, Tenuta Moriano

  3. Tedicciolo 2009, IGT Toscana, Montemercurio

  4. Cantastorie 2008, IGT Rosso Toscana, Tenuta di Sticciano

  5. San Lorenzo SangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr... 2009, IGT Toscana, Tenuta Moriano

  6. San Camilo Riserva  (wł.) rezerwa; określenie odnoszące się do win... 2009, DOC Chianti Colli Fiorentini, Tenuta Il Corno

  7. Il Bagatto 2007, IGT Toscana, Fattoria Scopone Montalcino

  8. Minnaemoro 2010, IGT Rosso Colli dellla Toscana Centrale, Tenuta Il Corno

“Zostań jurorem” to cykliczny konkurs winiarski organizowany przez magazyn “Czas Wina”. Wina oceniają profesjonaliści i amatorzy. Konkurs poprzedzony jest szkoleniami z zakresu oceny i degustacji win. Najlepsze wina konkursu trafiają do zestawów Klubu Domu Wina. Kolejny, trzeci już konkurs odbędzie się za rok, również w Dworze Sieraków.