O jakości ziarenek

 

Kiedy kupujemy ziarna z jednego regionu, na przykład z Brazylii, w nazwie znaleźć możemy informacje o „konkretnym” miejscu pochodzenia i jakości ziarna. Dlaczego napisałem „konkretnym” w cudzysłowie?

 

Spróbujmy rozszyfrować nazwę Brasil Santos Sul de Minas scr. 18. Brasie. Jasne, że chodzi o kawę pochodzącą z Brazylii. Santos to nazwa portu – najbardziej znanego z eksportu kawy w tym kraju. Często nie oznacza to nic więcej prócz tego, że kawa w tym porcie się znalazła. Pomocna może być informacja o rejonie pochodzenia kawy. Niech jednak nie zwiedzie nikogo „Sul de Minas”, bo to bardzo szerokie pojęcie – oznacza „południe regionu Minas”. Może cyfra coś pomoże? „Scr.” to skrót od angielskiego „Screen” oznaczającego wielkość sita, przez które ziarno przeszło. „18” oznacza, że mamy do czynienia z dużymi ziarnami, które przeszły przez sito z otworami 18/64 cala. Jak widać, w tym wypadku nazwa kawy nie powiedziała nam zbyt wiele o konkretnym jej pochodzeniu. W przypadku tak opisanej kawy musimy zaufać specjaliście, który ją selekcjonuje i wypala.

Fot. F. BartelakKawa taka jak Brasil Santos, będąca tak naprawdę mieszanką ziaren z różnych rejonów, może być niezastąpiona w tworzeniu blendu, który musi być powtarzalny. Szeroka klasyfikacja pozwala specjalistom z portu Santos tak skomponować mieszankę Santos Sul de Minas, że niezależnie od warunków klimatycznych będzie smakowała co roku bardzo podobnie.

Precyzyjne informacje o miejscu pochodzenia ziaren kawy są podawane głównie w przypadku kaw jednorodnych wysokiej jakości. Przy zakupie bardziej popularnych kaw warto zwrócić uwagę na wielkość ziaren, sposób ich obróbki lub kształt.

Jeśli to ostatnie w nazwie posiada oznaczenie „Yellow Bourbon”, mamy do czynienia z konkretną odmianą botaniczną, charakteryzującą się tym, że ziarenka są bardziej okrągłe niż przeciętne arabiki, a wisienki, z których pochodzą, dojrzewają na kolor żółty, a nie czerwony, jak pozostałe owoce kawowca. Określenie „Bourbon”, podobnie jak „pearl Beans”, „Flat Beans” czy „Maragogype” oznacza kształt ziaren. „Pearl Beans” (PB) to okrągłe „perełki” rosnąco pojedynczo w wisienkach, „Flat Beans” to ziarna płaskie, a „Maragogype” to wręcz nienaturalnie duże, „słoniowate” ziarna.

Filip Bartelak

Fot. ArchiwumCieszy nas ciepłe przyjęcie pomysłu „kawowego”. Komentarze tych z Państwa, którzy spróbowali już naszej kawy – napawają radością. Dobór smaku okazał się trafiony! Dla nas oznacza to, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę, a wybór ziaren i sposób, w jaki kawa jest wypalana, przypadł do gustu Członkom Klubu. Przed Państwem nowa odsłona naszej kawy, nowa etykieta i profesjonalne opakowanie ze specjalnym wentylem pozwalającym przez kilka miesięcy „oddychać” ziarnom bez uszczerbku dla ich jakości. Oczywiście kawa palona jest na bieżąco – podług Państwa zamówień. Życzę Państwu smacznego!

Artur Boruta