Prosecco dziedzictwem UNESCO

Prosecco dziedzictwem UNESCO
Fot. W. Gogoliński

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiły właśnie weneckie wzgórza między Conegliano i Valdobbiadene, gdzie produkuje się słynne prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich .... Rejon walczył się o ten zaszczyt ponad 10 lat. Ale każdy kto widział te miejsca, nie ma wątpliwości, że ten rejon wybitnie sobie na to zasłużył.

Le Colline del Prosecco di Conegliano e Valdobbiadenebiałe włoskie wino musujące DOCG z regionu Veneto, produk... zostały nagrodzone nie tylko za wygląd czy dziedzictwo historyczne, ale za niezwykłe współistnienie miejscowej przyrody i ludzkiej działalności rolniczej, które nawzajem siebie nie wykluczają. Wręcz przeciwnie – tworzą wspólną całość. To obszar górzysty, gdzie przynajmniej od XVII wieku winogrady w wielu miejscach usytuowane są na ciągnących się schodkowo tarasach, wżynających się w okoliczne lasy.

Nagrodzony obszar obejmuje apelację DOCG Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore, gdzie wyrabia się najsłynniejsze (i najdroższe) prosecco. Tego rejonu nie trzeba reklamować turystycznie, ale nowy tytuł bezwzględnie przyczyni się do wzrostu turystycznego wizerunku wzgórz.

Kampanię o uzyskanie tego statusu rozpoczęła się w 2008 roku od złożenia do włoskiego oddziału UNESCO 1300-stonicowego dossier, ale dopiero dwa lata temu Włosi przesłali go do centrali. Włochy posiadają aż 55 rejonów wpisanych na listę UNESCO – najwięcej na świecie. Obszarów winiarskich jest wśród nich kilka – to piemonckie Baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z... i słynna Pantelleria na Morzu Śródziemnym. W sumie na świecie takich miejsc (razem z Conegliano i Valdobbiadene) jest siedemnaście.Przeczytaj więcej o winach z Veneto

Blaski i cienie win weneckich