Skok ze wskazaniem

W świąteczną, bożonarodzeniową noc okradziono jedną z najbardziej znanych w Kalifornii restauracji The French Loundry w Yountville, jednym z najbogatszych miasteczek winiarskiej części tego stanu.

Łupem złodziei padło raptem 76 butelek różnych win, za to o wartości – bagatela! – 300 tysięcy dolarów. Wszystko wskazuje na to, że był to typowy rabunek na zlecenie jakiegoś zamożnego pseudokolekcjonera. Co i tak wydaje się dziwnem, bowiem pojawienie się na rynku jakiekolwiek flaszki pochodzącej z napadu zaowocuje alarmem wszelkich służb nie tylko policyjnych oraz federalnych, ale i aukcyjnych, gdyż wszystkie butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z kolekcji restauracji były numerowane i posiadają certyfikaty pochodzenia.

Łupem padły jedne z najdroższych na świecie win z wytwórni Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Romanée-Conticzerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą..., a więc samo Romanée-Conti oraz  La Tâche i Grands Échezeaux oraz marzenie każdego winomana, by choć na nie spojrzeć, najdroższe kalifornijskie wina od Screaming Eagle. W tym towarzystwie nie warto nawet wspominać o kilku butelkach „taniego” szampana Dom Pérignonjeden z najlepszych i najbardziej znanych jednorocznikowych ... (...).

Fot. Wojciech Gogoliński

Wymieniana w przewodniku Michelina restauracja należy do grupy lokali, której właścicielem jest Thomas Keller(niem.) piwnica (winiarska).W Niemczech jest prowadzona prze... (...). Przy tej samej ulicy Washington Street posiada on francuskie bistro Bouchon Yountville, a po drugiej stronie ulicy piekarnię-kawiarnię Bouchon Bakery, jak również kilka luksusowych restauracji w Napie, Las Vegas, Beverly Hills  i Nowym Jorku. Niemniej eksperci są zdania, że szanse na odnalezienie butelek są nikłe, co może postawić w sumie niewielką The French Loundry na krawędzi upadku.

Warto dodać, że w pobliżu znajduje się rezydencja, w której ostatnie lata życia spędził Robert Mondavi. Kilka lat temu została ona odkupiona przez Ginę Gallonajwiększa rodzinna firma winiarska na świecie (druga to C..., właścicielkę winiarni Gallo of Sonoma i głównej spadkobierczyni fortuny wytwórni E&J Gallo oraz jej męża Jean-Charlesa Boisseta – pochodzącego z rodziny największego burgundzkiego producenta.

Za „Decanter”, WGo