macabeo (maccabéo, maccabeu, viura)

    odmiana białych winogron, uprawianych głównie w północnej Hiszpanii i w południowej Francji. Za jej ojczyznę uznaje się północną Hiszpanię, gdzie jest uprawianych od wieków i skąd – przez Pireneje – dotarła do północnej Francji. W rzeczywistości pochodzi jednak – jak się przypuszcza – z Środkowego Wschodu.

    CHARAKTERYSTYKA. Stosunkowo późno pączkuje, przez co nadaje się do uprawiania na terenach, gdzie występują wiosenne przymrozki. Jej kiście są duże i zwięzłe, łatwe do zbioru. Daje dobre wina, najczęściej o kwiatowym zapachu i stosunkowo zbyt małej kwasowości, dlatego należy ją zbierać dość wcześnie. Bardzo cenioną zaletą win z tej odmiany jest spora odporność na utlenianiezmiany fizykochemiczne zachodzących w winie (lub moszczu) p.... Używana najczęściej do produkcji lekkich, młodych, nieleżakowanych w beczkach wytrawnych win odmianowych, nadających się do szybkiej konsumpcji bądź do wyrobu win mieszanych, w tym często słodkich, a także musujących (cavahiszpańskie białe lub różowe wino musujące klasy DO pro... (...)).

    OBSZARY UPRAW, SYNONIMY: Francja (Langwedocja-Roussillon), Hiszpania (głównie Penedès, Riojahiszp. czer. DOCa z regionu Rioja, prod. z wszystkich czerw.... (...) – jako viuraodmiana białych winogron, uprawianych głównie w północn..., SomontanoOkręg winiarski w Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpan... (...)).