Cava

    hiszpańskie białe lub różowe wino musującewino zawierające dwutlenek węgla.CO2 może znaleźć się ... (...) klasy DO produkowane z odmian białych (viura, czyli macabeo, xarel-lo, parellada, chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) i subirat parent, czyli malvasía riojana) oraz czerwonych (garnacha i monastrell) uprawianych na obszarze zwanym La Región del Cavahiszpańskie białe lub różowe wino musujące klasy DO pro... (...), obejmującym 159 gmin rozrzuconych w pięciu regionach: Katalonia (głównie w Penedès – około 95% całej produkcji tego wina), RiojaLa Rioja – Hiszpania – reg. winiarski w pn.-środ. Hiszp..., AragoniaRegion winiarski w północno-wschodniej Hiszpanii, zajmuj..., Nawarra, a nawet Walencja.

    Fot. Wojciech GogolińskiCałkowita powierzchnia winnic wynosi około 33 tys. ha. Jest wytwarzane metodą tradycyjną, szampańską. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) dojrzewa co najmniej 9 miesięcy. Liczba producentów to około 270 wytwórni.

    Sant Sadurní d’Anoia to urocze malutkie miasteczko założone w XII w. i leżące 60 km na zachód od Barcelony. Choć niewielkie, w Katalonii pełni taką samą rolę jak potężne Reims w odległej Szampanii – jest stolicą producentów katalońskiego wina i miejscem pielgrzymek ludzi kochających wina z bąbelkami. Mają tu swoje siedziby wszyscy najwięksi w tej branży. Słowo „cava” oznacza w języku katalońskim piwnicę. Jeszcze do niedawna niemal wszystkie wina musujące produkowane w Hiszpanii nosiły tę nazwę. W roku 1986 nazwę „cava” zastrzeżono i wytyczono obszar, na którym wolno wytwarzać to wino.