Cava

    hiszpańskie białe lub różowe wino musujące klasy DO produkowane z odmian białych (viura, czyli macabeo, xarel-lo, parellada, chardonnay i subirat parent, czyli malvasía riojana) oraz czerwonych (garnacha i monastrell) uprawianych na obszarze zwanym La Región del Cava, obejmującym 159 gmin rozrzuconych w pięciu regionach: Katalonia (głównie w Penedès – około 95% całej produkcji tego wina), Rioja, Aragonia, Nawarra, a nawet Walencja.

    Fot. Wojciech GogolińskiCałkowita powierzchnia winnic wynosi około 33 tys. ha. Jest wytwarzane metodą tradycyjną, szampańską. Wino dojrzewa co najmniej 9 miesięcy. Liczba producentów to około 270 wytwórni.

    Sant Sadurní d’Anoia to urocze malutkie miasteczko założone w XII w. i leżące 60 km na zachód od Barcelony. Choć niewielkie, w Katalonii pełni taką samą rolę jak potężne Reims w odległej Szampanii – jest stolicą producentów katalońskiego wina i miejscem pielgrzymek ludzi kochających wina z bąbelkami. Mają tu swoje siedziby wszyscy najwięksi w tej branży. Słowo „cava” oznacza w języku katalońskim piwnicę. Jeszcze do niedawna niemal wszystkie wina musujące produkowane w Hiszpanii nosiły tę nazwę. W roku 1986 nazwę „cava” zastrzeżono i wytyczono obszar, na którym wolno wytwarzać to wino.