Subiektywizm profesjonalny

No i kto by pomyślał, że przewodnik można przeczytać jednym tchem. Albo przynajmniej jego sporą część. Zwykle przegląda się go, studiuje jakiś potrzebny fragment, opis konkretnego miejsca, do którego się wybieramy.

Tymczasem gdy otworzyłam Toskanię i Umbrię i zaczęłam lekturę, po jakimś czasie zorientowałam się, że docieram już do setnej strony.

Pierwszą część, czyli jakieś ćwierć książki, czyta się niczym beletrystkę. Traktuje ona ogólnie o Toskanii, jej mieszkańcach, języku, obyczajach, kuchni etc. Przeplatana jest cytatami ze starych XVIII-, XIX- i XX-wiecznych przewodników, oddających pojęcie ówczesnych podróżników o Toskanii, co może – zwłaszcza w zestawieniu ze współczesnym tekstem – wywołać salwy śmiechu.

Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg to podróżnicy, autorzy przewodników po Włoszech i twórcy strony internetowej www.toskania.org.pl. Dlaczego Przewodnik subiektywny? Słowa klucze, które czytamy w podtytule, najlepiej oddają istotę tego dzieła. Autorzy piszą nie tylko o tym, co widzieli, ale również – co myślą o tym, co widzieli. Nie boją się skrytykować znanej galerii czy napisać, że zwiedzanie jakiegoś miasta w sierpniu uniemożliwiają tłumy turystów. No i o to chodzi.

Przewodnik jest nie tylko subiektywny, ale i praktyczny. Poza informacjami o tym, co warto zobaczyć, dowiemy się: gdzie zjeść i znaleźć nocleg, czego unikać, gdzie i jakie kupić winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...); zawiera również adresy przydatnych stron internetowych i mnóstwo zdjęć autorskich. Opisy miejsc są barwne, ale dość ogólne. Darmo szukać tu skrupulatnych opisów fresków i elementów ołtarzy, ze szczegółowymi życiorysami ich twórców. Niemniej, nie wydaje mi się konieczne przeładowywanie przewodnika informacjami, które w dzisiejszych czasach można bez problemu znaleźć w sieci. Osobiście brakuje mi map. Ale skoro autorzy podają, gdzie rozdawane są, np. we Florencji, darmowe plany miast, to rzeczywiście umieszczanie ich w książce nie ma sensu. Toskanię i Umbrię warto przeczytać, by poczuć magię tego uroczego zakątka, zarazić się entuzjazmem autorów i… być może zaplanować resztę wakacji.

Toskania i Umbriaregion winiarski w środkowych Włoszech, leżący na wsch... (...). Przewodnik subiektywny
Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg
Zysk i Sk-a
Poznań 2013
Cena: 44,90