Mount Hermon. Winiarska Święta Góra

tekst ukazał się w „CW” nr 94, sierpień – wrzesień 2018 | kup ten numer | prenumerata | e-wydanie

Artur Boruta Poleca – Winiarska Święta Góra Mount Hermon

Najciekawsze i najbardziej przyciągające wzrok reklamy stworzone w naszym dziale marketingu powstały dla win z południowej i północnej Afryki. Tak też stereotypowo umiejscawiamy Izrael, choć to już przecież prawie Azja Mniejsza. Góra Synaj, wielbłąd, karawana, pustynia, piaszczyste wydmy, oślepiające słońce, baobaby – słowem: wszelkie atrybuty W pustyni i w puszczy – powinny pojawiać się na reklamach win z Górnej Galilei. Tymczasem nasi żydowscy partnerzy zawsze surowo oprotestowują taki schematyczny i nieprawdziwy wizerunek miejsca, w którym rodzą się wina z Winiarni ze Wzgórz Golan.

Zestaw 5 win z Izraela: Mount Hermon Red, Mount Hermon White, Mount Hermon Moscato, Mount Hermon Indigo, Mount Hermon Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...)

W lutym spotkaliśmy się z Victorem Schoenfeldem w Katzrin, galilejskim miasteczku, w którym Victor prowadził krótkie warsztaty oraz przekrojową degustację win Yarden i Gamla. (Dla niewtajemniczonych: Victor jest wieloletnim głównym enologiem Golan Heights Winery, bardzo utytułowanym i znanym na świecie winemakerem, a także Człowiekiem Roku 2014 magazynu „Czas Wina”.) O mały włos do tego spotkania w ogóle by nie doszło, a warsztaty zostałyby odwołane. Victor bowiem miał duży kłopot z nadwyrężonym kolanem. Zjeżdżał na nartach ze stoku i niefortunnie upadł kilka tygodni wcześniej. Opowieść brzmi zapewne jak durny wpis w plotkarskim piśmie, ale Victor był na nartach… w Izraelu!

Trzeba bowiem pamiętać, że Izrael tylko na południu przypomina pustynne pejzaże znane z wypraw do graniczącego z nim Egiptu. Na północy znajdują się wzgórza, wulkaniczne wypiętrzenia, bywa bardzo zimno i wietrznie. Jest wysoka góra Tabor, jeszcze potężniejsza góra Meron, a nad wszystkim góruje Hermon. Prawie trzytysięcznik! Wyższy od tatrzańskich Rysów o jakieś dziesięć starych wieżowców. Góra należy do łańcucha górskiego o nazwie Antyliban ciągnącego się na granicy Izraela, Libanu i Syrii mierzącego ponad 150 kilometrów. Szczyt tej świętej góry ( „hermon” znaczy po hebrajsku „poświęcony”) znajduje się w Syrii, jednak znaczna jej część leży na terenach okupowanych od niemal pięćdziesięciu lat przez państwo Izrael.

Można zatem rzec, że wina ze Wzgórz Golan są winami z terenów chłodnych. Świetnie nasłonecznionych, o kapitalnej wulkanicznej glebie, z niewielką ilością opadów w ciągu lata, ale w zimie, w co może trudno uwierzyć, pokrytych śniegiem. Dlatego smak tych win jest niezrównany!

 

Winnice znajdują się w kilkunastu lokalizacjach w rejonie wzgórz galilejskich, na wysokości między 400 a 1200 m n.p.m. Zdarza się, że w czasie wczesnej wiosny temperatura w winnicy spada niebezpiecznie w okolice zera stopni Celsjusza. Jednak ciepłe i słoneczne dni czerwca są w stanie wywołać niezwykle bujny rozwój winorośli, a utrzymujący się w lecie klimat (zbliżony do śródziemnomorskiego) przyspiesza proces dojrzewania gron.

Victor Schoenfeld pieczołowicie dba o zachowanie osobowości uprawianych szczepów winogron. W wypadku białego wina Mount Hermon White fermentacja odbywa się w bardzo niskiej temperaturze. Pozwala to podtrzymać witalny, rześki charakter wina. Z kolei czerwony blend Mount Hermon Indigo jest mocno owocowy, z nutami wiśni, maliny, suszonej śliwki, podbity delikatnymi akcentami ziół. Moscato natomiast zachowuje klasyczną włoską formę niskoalkoholowego, ale aromatycznego wina naturalnie słodkiego. Kolejny czerwony kupaż, Mount Hermon Red, jest typową bordoską mieszanką: cabernet sauvignon, merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...), petit verdot i malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...). Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), rzecz jasna, ma za sobą fermentację malolaktową i jest butelkowane bez sterylnej filtracji. Jak w Akwitanii…

Najciekawszym, bo najmłodszym, bratem w tej rodzinie jest jednak jednoszczepowy Mount Hermon Cabernet Sauvignon. Posiada typowe nuty smakowe caberneta: czarna porzeczka podbita nutką mięty w czekoladzie, wędzona śliwka ledwie przebijająca się przez gąszcz leśnych owoców. Wino kapitalne do soczystego pieczystego, steka i mięsnego grilla, a nawet – jak rozbrajająco zapewniał mnie Victor – rewelacyjne do pizzy z pieczarkami na cieniutkim cieście…

Szczerze polecam! L’chaim!

Aby dowiedzieć się więcej o omawianych winach, zadzwoń pod numer 535 577 577.