Z miłości do jedzenia

Chyba każdy chciałby kiedyś spędzić takie wakacje; przesycone intensywnymi zapachami i smakami sycylijskiego lata, wśród wspaniałych krajobrazów i rdzennych mieszkańców tej niesamowitej, wielokulturowej wyspy.

Taki właśnie wypoczynek jest udziałem czterech uczestniczek kursu kulinarnego organizowanego przez skrytego i nieco tajemniczego Lukę, który po kilkuletnim pobycie w Anglii powrócił w rodzinne strony. Mężczyzna na podstawie przepisów odziedziczonych po babci, postanowił przyrządzać smakołyki i uczyć tego klientów przybywających do niego z całego świata.

Chociaż perypetie głównych bohaterek Sycylijskiej opowieści – Poppy, Valerie, Tricii i Moll oraz ich wzajemne relacje wydają się być motywem przewodnim książki, prawdziwą jej bohaterką jest sama wyspa, precyzyjnie i z dbałością o szczegóły odmalowana przez Nicky Pellegrino. To już jej kolejna pozycja o włoskiej tematyce. Tym razem przybliża  czytelnikowi nie tylko charakter tej skrajnie południowej części Włoch, ale także obrazuje zetknięcie się jakże odmiennych stylów życia – wielkomiejskiego Londynu, Nowego Jorku i Sydney oraz maleńkiego sycylijskiego miasteczka, w którym wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Dzięki odwiedzinom u lokalnych producentów wina, oliwy czy czekolady oraz obcowaniu z przedstawicielami wielopokoleniowych rodzin, przed uczestniczkami szkoły gotowania Sycylia odkrywa swe prawdziwe oblicze, niedostępne większości odwiedzających ją, zdanych tylko na łaskę książkowych przewodników, turystów. Z czasem okazuje się, że przybyłym do Włoch kobietom, w niepowtarzalnej śródziemnomorskiej scenerii przychodzi pobierać nie tylko lekcje gotowania, ale i życia.

Sycylijska opowieść to urocza i lekka, napisana ze znajomością tematu (autorka legitymuje się włoskim pochodzeniem) książka. Idealna kandydatka na wakacyjną lekturę dla wszystkich sympatyków Włoch oraz tamtejszego jedzenia, tak ważnego w życiu każdego Włocha. Nie bez powodu szkoła kulinarna założona przez Lukę, nosi nazwę „Z miłości do jedzenia”.

KONKURS!

Sycylijska opowieść
Nicky Pellegrino
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Warszawa 2014
Cena: 35 zł