Droga na szczyt

Michèle Shah15.05.2013 17:10

Jedną z pierwszych winnic w Wirginii, prezentujących naprawdę wysoki poziom jakości tamtejszego wina, była Barboursville Vineyards położona u podnóża pasma Blue Ridge Mountains.

W winnicy rozciągającej się na ponad 320 hektarach, należących do włoskiego rodu Zonin, można zobaczyć również ruiny domu Jamesa Barboura zaprojektowanego przez jego przyjaciela Thomasa Jeffersona.

Luca Paschina, winemaker i dyrektor generalny tej winiarni, jest od 1990 roku jednym z ekspertów pionierów, którzy przez lata dobrze wykorzystali swoją winiarską pasję i wiedzę, przyczyniając się do umiejscowienia Wirginii na mapie świata jako winiarskiego regionu z prawdziwego zdarzenia. Regionu opierającego się na historii oraz uprawie winorośli, czyli czynnikach nieodłącznie wiążących się ze stylami i odmianami starego świata.

Od nebbiolo po mieszańce

Fot. New Horizon WinesNiewątpliwie najlepsze odmiany udające się w Wirginii to cabernet franc, petit verdot i viognier. Z innych odmian najwięcej powierzchni zajmują tu chardonnay i merlot, podczas gdy syrah, cabernet sauvignon, pinot noir, malbec, tannat, petit manseng, pinot gris, riesling i sauvignon blanc stanowią znaczną mniejszość. Ze szczepów Starego Świata mamy tu jeszcze nebbiolo, ale w minimalnej ilości. Nebbiolo z Barboursville okrzyknięto by z pewnością wybrykiem natury, gdyby nie było ono uprawiane przez tak znaną firmę…
Wirginia może pochwalić się również kilkoma szczepami amerykańskimi, jak norton i concord, oraz hybrydami: vidal blanc, niagara, chambourcin i najpopularniejszą z nich: traminette.
Stan opasany od zachodu górami Blue Ridge Mountains, a od wschodu Oceanem Atlantyckim i zatoką Chesapeake jako region winiarski nie jest zbyt zróżnicowany;  największym problemem, z jakim borykają się tutejsi producenci wina, jest prawdopodobnie panujący tu klimat. Wilgotność powietrza – dosyć wysoka – jest różna w zależności od tego, czy jest to zachodnia, środkowa czy wschodnia część stanu. Zbiory na południu zaczynają się zwykle do dwóch tygodni wcześniej niż w pozostałych rejonach.

Latający winemakerzy i kuchnia

Mimo że historia winiarstwa w Wirginii liczy sobie jakieś 400 lat, sięgając czasów pierwszych osadników, przemysł ten zrobił znaczące postępy dopiero w ostatniej dekadzie, i to przy niemałym udziale i wsparciu gubernatora stanu Boba McDonnella i jego małżonki Maureen. Nie szczędzili oni wysiłków, aby uczynić z produkcji wina nową gałąź rolnictwa. W 2007 roku w całym stanie działało około 130 winiarni, obecnie jest ich ponad 200, co daje 54-procentowy przyrost w ciągu pięciu lat.
Paschina przez 20 ostatnich lat był świadkiem stałego wzrostu liczby winiarni budowanych z wykorzystaniem wieloletniej wiedzy i doświadczenia. Niektóre z nich, jak na przykład The Boxwood Winery, zwróciły się do specjalistów tej klasy co Stéphane Derenoncourt z Bordeaux, z kolei King Family Vineyards współpracuje z Matthieu Finotem, winemakerem-rezydentem z Crozes-Hermitage.
– W całym stanie winiarnie wyrosły jak grzyby po deszczu, niektóre z nich odniosły znaczne sukcesy, inne upadły. Najbardziej potrzebujemy czasu i wiedzy oraz dostępu do tajników dziedziny – mówi Paschina – bo tu, w Wirginii, żyjemy w ciekawych pod względem uprawy winorośli czasach. Rosnącego zainteresowania winem i kuchnią nie da się nie zauważyć – dodaje. Coś w tym jest: Richmond, stolica stanu, to obecnie zagłębie gastronomiczne, drugie po San Francisco.
– Piętnaście lat temu porządne restauracje można tu było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś jest ich 900 – mówi Bartholomew Broadbent (syn Michaela Broadbenta MW, słynnego felietonisty „Decantera”), właściciel firmy winiarskiej Broadbent Selections. – Katalizatorem była renowacja mieszczącej się w The Jefferson Hotel restauracji Lemaire, bo moda na wyszukaną kuchnię jest prostą drogą do szlachetnych trunków.

Promocja i eksport

Dla Christophera Parkera z Londynu, założyciela i dyrektora zarządzającego New Horizon Wines, Wirginia jest domem od ponad 25 lat, a jego firma eksportuje stąd wina do Wielkiej Brytanii. – Byłem pod tak ogromnym wrażeniem win, które tu powstają, że postanowiłem założyć New Horizon Wines i sprowadzać najlepsze wina do Anglii, otwierając im drogę do międzynarodowego uznania – mówi Parker. – W ciągu wielu lat miałem okazję spróbować wielu win produkowanych tutaj, zatem mój wybór oparłem nie na jednym czy dwóch dobrych rocznikach, lecz na konsekwentnie uprawianym winiarskim rzemiośle i modelach docenianych w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach europejskich. Uważam, że praca tutejszych winemakerów w ciągu ostatnich 35–40 lat położyła solidne fundamenty pod tak prężnie działający przemysł. To właśnie podwaliny tej fascynującej „historii kryjącej się za etykietą”.
Fot. Michèle ShahStałego podnoszenia jakości – tego właśnie potrzebuje rynek, żeby zapewnić winom międzynarodowe uznanie, co zintensyfikuje eksport. Jak na razie wina z Wirginii sprzedają się głównie na rynku krajowym i lokalnym. Ceny – jeśli porówna się je do cen win z innych rynków spoza USA – są raczej wysokie i niespecjalnie zachęcają importerów, zatem czas pokaże, co chowa w zanadrzu oczekiwany potencjał eksportowy win Wirginii...
– Wyzwaniem na najbliższe lata będzie osiągnięcie równowagi na linii podaż–popyt – przewiduje Parker. Obecna produkcja w stanie to ogółem około 5,4 miliona butelek. – Moja firma jako pierwsza zajęła się importem win z Wirginii do Anglii na skalę handlową. Produkcja może być większa. Niektóre z winiarni przeznaczyły pod winorośl kolejne hektary, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu. Ściśle współpracujemy z każdą winiarnią starając się zaplanować rok naszej pracy – wyjaśnia Parker stale otrzymujący zamówienia z Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii czy Danii.
Działania promocyjne to główny punkt strategii marketingowej tego stanu. Wirginia całkiem niedawno dorobiła się własnego winiarskiego szczytu: Virginia Wine Summit, który odbył się 2 października 2012, i na który zaproszono brytyjskie autorytety ze świata wina, w tym Stevena Spurriera, felietonistę „Decantera”, w charakterze głównego mówcy. Podczas swojej prezentacji Spurrier opowiedział o przemyśle winiarskim kwitnącym w Wirginii i zauważył, że stanowi ona obecnie poważną konkurencję dla światowego winiarstwa. Szczyt przewidywał degustację w ciemno siedmiu win z Wirginii, na tle uznanych win pochodzących z innych, cieszących się światową renomą regionów winiarskich. Oceniano viognier, cabernet franc, mieszankę bordoską (petit verdot z cabernet sauvignon), nebbiolo i touriga nacional. Spurrier podsumował swój przegląd winiarskiego przemysłu Wirginii następującym stwierdzeniem: – Zanim tu przyjechałem, wiedziałem, że Wirginia słusznie dumna jest ze swych osiągnięć. A teraz, w ciągu zaledwie trzech dni, przekonałem się, że to miejsce i ludzie stanowią doskonałą kombinację, że Wirginia wie, co robi, i w najbliższej przyszłości nie zawróci z tej drogi.

Tłumaczenie: Magdalena Mirecka-Liana


Wina z Wirginii, które poleca Michèle Shah

Wina czerwone:
King Family Vineyards – Meritage 2010 (merlot, cabernet franc, petit verdot, malbec)
Flying Fox Vineyards – Petit Verdot 2006
Barbourseville Vineyards – Octagon 2009 (merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, petit verdot)
Barboursville Vineyards – Petit Verdot 2009
Williamsburg Winery – Adagio 2007 (merlot, petit verdot, cabernet franc)
Chatham Vineyards – Church Creek Cabernet Franc 2008 (85% cabernet franc, 12% merlot, 3% petit verdot)
Boxwood Estate – Trellis 2010 (merlot, cabernet franc, malbec)
Boxwood Estate – Topiary 2010 (cabernet franc, merlot)

Wina różowe:

Boxwood Estate – Rosé 2011 (malbec, cabernet franc, petit verdot)

Wina białe:
King Family Vineyards – Viognier 2011
Jefferson Vineyards – Vigonier 2011
Chatham Vineyards – Church Creek Chardonnay 2011
Breaux Vineyards – Viognier 2010
Tarara – Charval White Wine 2010

Wina deserowe:
Breaux Vineyards – Nebbiolo Ice 2010


Wina z Wirginii w liczbach:

Liczba winiarnie: 200
Winogrodnicy: 386
Wielkość produkcji: 439,5 tysiąca skrzynek
Powierzchnia zasadzonych winorośli: 2,7 tysięcy akrów
Wartość sprzedaży: 73 miliony dolarów

Czas Wina nr 61

Zdjęcia

Komentarze

imodownload / 16.01.2016 08:02

Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10.11; rv:43.0) Gecko/20100101 Firefox/43.0

shareitdownload / 16.01.2016 08:04

Movietube 4.4 apk can be installed on your phone by some simple steps to be followed that are listed below.

xenderdownload / 16.01.2016 08:10

Google Doc 720p movies, Korean Drama, Latest TV series. With MovieTube on your android phone tablet, you got all online movies.

mobdro / 19.04.2016 19:48

watch latest movies sports, games live cricket matches and also ALL Tv channels across the world

mobdro / 19.04.2016 19:50

very interesting to watch and streams unlimited videos

playviewappdownload / 19.04.2016 19:52

best alternative to watch latest movies

mobdroapk / 19.04.2016 19:53

mobdro apk latest 2016 version fully updated

here / 27.04.2016 05:16

Thanks Man

Check / 27.04.2016 05:17

Bhai dhanywad

Check / 27.04.2016 05:17

Bhai dhanywad

MichaelGarrett / 28.04.2016 07:37

Results you want from your investments. All you need is to shop around and you’ll definitely find a printer that can give you what you want. Small businesses often have problems of marketing their business because of budgetary constraints. http://checkbinary.com/

GareJanct18 / 28.04.2016 08:10

No doubt, succeeding at multilevel promotion can be challenging, but simultaneously in can be rewarding in the end. So if you want to position yourself as an innovator and be successful, then you should consider the following tips. 1. Getting into a company mindset this is one of the most important multilevel promotion tips. Getting into the business mindset does not mean that you should only think about yourself and what you are looking to accomplish. http://checkbinary.com/

playview / 29.04.2016 08:09

Thanks for sharing.

snaptube / 02.05.2016 08:44

You can Download SnapTube on Android, iPhone(iOS) and PC.

Gba4ios / 10.05.2016 06:22

Thansk Man

hotmail / 10.05.2016 06:23

Great

hotstar / 10.05.2016 06:24

hdh

playviewdownload / 13.05.2016 13:13

cool

Whatsapp / 15.05.2016 18:50

Great article

shareit / 23.05.2016 08:53

shareit is awesome

vidmateappapk / 24.05.2016 14:27

vidmate is best video downloader

Whatsapp / 26.05.2016 20:08

Thanks

Towelroot / 05.06.2016 20:09

Thanks foir this

snaptube / 05.06.2016 20:10

Thanks for this great article.

Videoder / 05.06.2016 20:10

Thanks

Playviewapp / 06.06.2016 04:42

Thanks again

videoder / 08.06.2016 14:28

Get videoder now !!! it's easy in use and gives high quality video downloading.

father / 14.06.2016 09:37

wow that's so nice

Snapchatsaver / 18.06.2016 18:43

Wow amazing app google play to download

Aseem / 19.06.2016 08:32

http://www.snapchatsaver.org/save-snapchat-videos-iphone-2016/

canadaday / 22.06.2016 12:59

great for help

sultan / 22.06.2016 13:20

wsd yug ug vyfhv

somnathyuva / 24.06.2016 10:11

Great post. Thanks a lot for sharing

tubemate / 24.06.2016 12:31

Thanks man

videoder / 25.06.2016 20:40

Download youtube video downlaoder for android to watch videos without internet connection.

arif / 25.06.2016 22:56

nice article thanks for this

arif / 25.06.2016 22:56

nice article thanks for this

Cinemabox / 30.06.2016 21:42

Nice post

appsnaptube / 03.07.2016 18:54

The Sega Genesis is presently one of the greatest deals going, with a considerable measure of recreations at next to no expense.

mobdroios / 03.07.2016 18:55

The assortment of the diversions - you are very brave the majority of the class - makes the Genesis worth investigating.

mobdroios / 03.07.2016 18:55

The assortment of the diversions - you are very brave the majority of the class - makes the Genesis worth investigating.

xenderios / 03.07.2016 18:56

In the event that you are more in the state of mind for a handheld diversion, then you can look at how you like the Gameboy Color console.

Hghx4 / 10.07.2016 11:09

Why would I like to have a fit body? Whatever your reason might be, whether you need to be sound or need to look great, simply ensure that you are doing this for yourself.

bestlegalsteroids / 11.07.2016 13:19

Why would I like to have a fit body? Whatever your reason might be, whether you need to be sound or need to look great, simply ensure that you are doing this for yourself.

snaptubeapp / 12.07.2016 12:19

This is likewise a decent post which I truly delighted in perusing. Much thanks for this useful post.

kabaliofficial / 12.07.2016 19:00

great content bro. i live this blog

xenderappapk / 12.07.2016 19:01

Why would I like to have a fit body? Whatever your reason might be, whether you need to be sound or need to look great, simply ensure that you are doing this for yours

Madaari0555 / 15.07.2016 08:50

<a href="">Madaari Total Box Office Collection</a> Provides you all the news about the Earning of New Movies and new upcoming Movies. Here you got all information about the Movies.

snaptube / 16.07.2016 14:14

Thank you so much for this post download snaptube for android smart phones.

slither / 18.07.2016 17:05

Thank you so much for this post download snaptube for android smart phones.

WWE / 19.07.2016 09:20

Have interest in WWE? Find everything about its upcoming event WWE battleground 2016(matches, venue, Winner, Result) at <a href="http://gossipworm.com/"> WWE Battle Ground 2016 Result </a>

images / 19.07.2016 09:22

Find the best Independence Day HD Images here

Vidmateapp / 20.07.2016 01:12

Thanks for such an awesome content

cartoonhdapk / 20.07.2016 01:13

WOW!! This is a awesome website

showboxapp / 20.07.2016 10:15

Amazing website!

gmaillogin / 24.07.2016 16:47

wow this is good one thanks for sharing this info

nikkyrobert23 / 25.07.2016 11:12

Get The Pokemon Go for Android Here http://pokemongoforandroid.com/

nikkyrobert23 / 25.07.2016 11:12

Get The Pokemon Go for Android Here http://pokemongoforandroid.com/

Prisma / 25.07.2016 12:23

Check here to Prisma App Download free.

MobdroApkApp / 07.08.2016 04:39

Download mobdro on your pc and iphone.

topxbestlist / 07.08.2016 08:31

Please check Out This :- http://topxbestlist.com

alexmercer23 / 08.08.2016 11:05

Great content loved the way you crafted the post, thanks a lot for sharing it <3 Bookmarked this post :) <a href="http://www.ihostingcoupons.com">Arvixe promo</a>

miniroulette / 08.08.2016 11:45

The most noteworthy standard in picking the privilege lifting weights routine for you is to see paying little respect to whether the task has been attempted.

moneylendersingapore / 11.08.2016 20:04

You done certain good points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.

atoide / 14.08.2016 19:24

thanx for sharing tthis

getabsfast / 15.08.2016 15:02

Great website and I love it very much

nikkyrobert23 / 16.08.2016 06:40

The National Eligibility cum Entrance Test or NEET-UG is a entrance examination in India, for students who wish to study any graduate medical course . <a href="http://neet-results.in/"> Neet Result </a>

Vidmate / 18.08.2016 14:36

Here You Will Get The AdFree Version Of Latest Vidmmate app From That Link

Chinesevoiceoverartist / 21.08.2016 09:10

This is such an extraordinary asset, to the point that you are giving and you give it away for nothing. I adore seeing sites that comprehend the benefit of giving a quality asset to free. It is the old what circumvents comes around schedule.

BasketBallNinja / 22.08.2016 21:43

Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers

showbox / 23.08.2016 15:23

Get free movies online with showbox and make your day fantastic.

showbox / 23.08.2016 15:27

Download movies like never before with one of the best app over internet get your Showbox now !!!!

SHAREit / 24.08.2016 11:42

Now share files from pc to smart mobile using shareit for pc for free.

Aptoide / 25.08.2016 07:22

Thanks for share this amazing post ...

roypurohit / 31.08.2016 07:42

Thanks a lot for sharing. This is really useful

legalsteroids / 01.09.2016 13:31

Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!

logo / 01.09.2016 16:26

Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you known

Trenorol / 06.09.2016 09:24

Tips for preventing medical errors and promoting patient safety, measuring health care quality. Quality problems are reflected today in the wide variation in use of health care services, the underuse and overuse of some services, and misuse of others.

Kunal / 06.09.2016 10:15

thank u

Sam / 09.09.2016 15:34

Play <a href="http://gamingphobia.com/gta-6-release-date-features-rumors-wishlist-price-trailer/">GTA 6</a> game to energize your mind.

SHAREit / 15.09.2016 13:14

SHAREit is a FREE file sharing app that works across multiple operating systems.

gmailsignup / 15.09.2016 18:08

good to see this type of information here thanks

login / 15.09.2016 18:09

thi is nice one to see

istockcouponsite / 17.09.2016 11:08

Many thanks for the exciting blog posting! Simply put your blog post to my favorite blog list and will look forward for additional updates. Simply wanted to write down a word in order to say thanks to you for those wonderful tips.

Wahlsshaver / 21.09.2016 08:43

Thanks

eaadhar / 21.09.2016 10:10

Thanks

tradingbinario / 22.09.2016 19:30

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.

vidmateforiphone / 25.09.2016 15:55

kewl one loved it keep updating content

HappyDiwaliGreetings / 28.09.2016 04:42

Nice post

Gopalkrishna / 28.09.2016 04:42

Good post

rootsamsungmobile / 30.09.2016 13:22

Root your device without PC download framaroot check out

shwetarai / 04.10.2016 12:20

We guarantee Gun Shot Satisfaction to our clients.Chennai escorts Works Quickly for clients they will have reliable and experienced escorts in Chennai. Hurry now!

lavanyareddy / 04.10.2016 14:14

Nice post

google / 05.10.2016 09:24

this is google

google / 05.10.2016 09:24

this is google

SSLC / 05.10.2016 12:10

Extremely individual pleasant and whole lots to see! Thanks for sharing. I hope it will be helpful for too many people that are searching for this topic.

Kerala / 05.10.2016 12:10

I enjoy reading through your web sites. Thank you so much! Maintain the excellent job!

Karnataka / 05.10.2016 12:11

Many thanks extremely handy. Will certainly share website with my good friends.

Tamilnadu / 05.10.2016 12:12

Thanks for the purpose of giving such terrific data.

francistephen / 06.10.2016 12:00

Surprisingly individual pleasant website. Great info available on few clicks.

Karnataka / 06.10.2016 12:01

This was a really outstanding post. In theory I'd like to compose like this too - taking time and real effort to make a solid article.

Tamilnadu / 06.10.2016 12:02

You can check all details about education,results,and regular update about all information click here.

dominicfernando / 06.10.2016 12:41

For more informations . Please visit the web link http://cbse-results.ind.in/

preethi / 06.10.2016 13:19

good post

preethi / 06.10.2016 13:20

nice article

preethikumari / 06.10.2016 13:20

best post

chennai / 06.10.2016 13:23

good post

Appsforpon / 07.10.2016 15:24

Learn how to install <a href="http://appsforpcon.com/pokemon-go-for-pc-windows-7810-and-mac/">Pokemon go for PC</a> IF you want to download and install<a href="http://mobileappsforpc.net/2016/03/12/whatsapp-for-pc-download-free-windows-88-110-mac/">Whatsapp for PC Download</a> Try this. Enjoy <a href="http://onlineappsofrpc.com/2016/01/23/snapchat-online-for-pc-windows-mac/">SnapChat Online for PC</a> Here's how to download <a href="http://phoneappsforpc.net">WhatsApp for Windows</a> You can <a href="http://downloadforpc.net/how-to-download-and-install-bluestacks-for-pc/">Download BlueStacks</a> Free. Download <a href="http://hdwallpaperwide.net/">HD Wallpapers</a> for iOS and Android, Desktop. Get <a href="http://techhammer.net/">Techhammer</a> Windows, Android, Whatsapp and Facebook Tips&Tricks

dynamometer / 08.10.2016 10:26

Most ordinarily it really is associating with to see what to look like at substance material from various producers and practice a specific thing there.

James / 13.10.2016 12:11

http://google.com <a href="http://google.com">Google</a>

kerala / 15.10.2016 21:52

I enjoy reading through your web sites. Thank you so much! Maintain the excellent job!

Karnataka / 15.10.2016 21:54

Great website! It looks very professional! Maintain the good job!

Tamilnadu / 15.10.2016 21:55

Great info available on few clicks on

PUC / 15.10.2016 21:55

Superb webpage you possess right here.

dominicfernando / 21.10.2016 18:15

CBSE RESULT CBSE RESULT: http://cbse-results.ind.in/ CBSE RESULT 10TH : http://cbse-results.ind.in/10th/ CBSE RESULT 12TH : http://cbse-results.ind.in/12th/

CBSE / 21.10.2016 18:15

CBSE RESULT CBSE RESULT: http://cbse-results.ind.in/ CBSE RESULT 10TH : http://cbse-results.ind.in/10th/ CBSE RESULT 12TH : http://cbse-results.ind.in/12th/

app / 23.10.2016 16:50

simultaneously helps you to create buildercare. More or less, Google android programming change may influence your organization to extra degree, increment your individual customer least and in addition concur you to make an endless parcel of cash.

GopalDas10 / 25.10.2016 10:30

Have a look about Cat Day 2016, to get further information you must visit my blog <a href="http://www.nationalcatday2016.net/">Cat Day 2016</a> and stay updated with all information.

CBSE / 27.10.2016 17:16

CBSE RESULT: http://cbse-results.ind.in/ CBSE RESULT 10TH : http://cbse-results.ind.in/10th/ CBSE RESULT 12TH : http://cbse-results.ind.in/12th/

Rajesh10 / 28.10.2016 09:45

Wish your girlfriend or boyfriend with beautiful images,quotes and cards on Valentines Day 2017, alentines Day 2017.

metali / 05.11.2016 08:33

<a href="http://www.jeny.co.in">Hyderabad escorts</a> <a href="https://goo.gl/K3yM5j">Hyderabad escort service</a> <a href="https://goo.gl/yeIcnA">Hyderabad escort agency</a> <a href="https://goo.gl/f3DJbq">Independent Hyderabad Escort <a href="https://goo.gl/DPN5To">Hyderabad escort girls</a> <a href="https://goo.gl/BjL1e6">escort girls Hyderabad</a> <a gref="https://goo.gl/vxO15a">Must See</a>

hyderabadreddy / 07.11.2016 08:41

All the burning and attractive Hyderabad escorts tend to be amusing adequate to perform your complete wildest fantasies.

AlishaSingh / 07.11.2016 08:42

All the burning and attractive Hyderabad escorts tend to be amusing adequate to perform your complete wildest fantasies.

nikky / 11.11.2016 12:19

Railway Recruitment Control Board is a government organisation in India. It was set up in 1998 in the Ministry of Railways (Railway Board), New Delhi.<a href="http://rrb-result.in/">RRB Result 2016 </a>

NewYearWishes / 14.11.2016 11:49

Hi i was browsing your blog and i found it really interesting! i too have a website.Kindly check it out here <a href="http://www.happynewyear2017wishes.info/">New Year Wishes</a> <a href="http://www.happynewyear2017wishes.info/">Happy New Year Wishes</a> <a href="http://www.happynewyear2017wishes.info/">Happy New Year Wishes 2017</a> <a href="http://www.happynewyear2017wishes.info/">happy new year wishes</a>

NewYearQuotes / 14.11.2016 11:50

Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post. <a href="http://www.happynewyear2017quotes.info/">new year quotes</a> <a href="http://www.happynewyear2017quotes.info/">happy new year quotes</a> <a href="http://www.happynewyear2017quotes.info/">Happy new year 2017 quotes</a> <a href="http://www.happynewyear2017quotes.info/">funny new year quotes</a>

NewYearMessages / 14.11.2016 11:51

Hey Mate!Thanks for posting such great information and you are doing great work and from now i will come daily on your blog . Thanks check my blog : <a href="http://www.happynewyear2017messages.info/">new year message</a> <a href="http://www.happynewyear2017messages.info/">Happy new year message</a> <a href="http://www.happynewyear2017messages.info/">new year messages</a> <a href="http://www.happynewyear2017messages.info/">happy new year 2017 messages</a>

iofficesetup / 21.11.2016 09:20

Grand

whatsappprime / 22.11.2016 10:04

really cool thanks a lot keep posting stuffs

aptoide / 02.12.2016 16:24

andna djadjahdjadjadka

itube / 02.12.2016 16:25

adiah dahdahda ai

candiceclings / 09.12.2016 13:24

Much informative stuff which i need to explore this marvelous information. Thanks sir.

ann / 13.12.2016 19:01

check your results.

varuntejwani02 / 24.12.2016 11:27

this article is very good.and i like your website very much.

varuntejwani02 / 24.12.2016 11:45

nice

kaushal / 26.12.2016 07:44

http://www.msoffice-setups.com http://www.travellingplatter.com

DEVAYANI / 29.12.2016 11:21

Hello, There is built up remarkable Delhi plans help this association with both in touch and out contact decisions. you have to get an in touch benefits. Everything will stay individual. In a couple of things a titanic ship current concerning a party catch them duty so.

Priti / 29.12.2016 11:22

Affirm looking goals and unmatched perform. Genuinely perfect subtle elements. It has an unmatched profound respect. ensured of appreciation is all together to position vitality in it.

geetha / 06.01.2017 09:46

SSLC Results 2017: http://sslc-results.in/ - SSLC Results 2017, http://kerala.sslc-results.in/ - Kerala SSLC Results 2017, http://karnataka.sslc-results.in/ - Karnataka SSLC Results 2017, http://tamilnadu.sslc-results.in/ - Tamilnadu SSLC Results 2017.

geetha / 06.01.2017 09:47

SSLC Result 2017 Kerala SSLC Result 2017 Karnataka SSLC Result 2017 Tamilnadu SSLC Result 2017

geetha / 06.01.2017 09:48

[url=http://sslc-results.in]SSLC Result 2017[/url] [url=http://kerala.sslc-results.in/]Kerala SSLC Result 2017[/url] [url=http://karnataka.sslc-results.in/]Karnataka SSLC Result 2017[/url] [url=http://tamilnadu.sslc-results.in/]Tamilnadu SSLC Result 2017[/url]

Kavya / 07.01.2017 09:50

Helo Guys Follow My Link

akhitha965 / 08.01.2017 07:07

Ms Akshitha rich hi class leading Goa Escorts offering unmatched independent escort services in goa provide real genuine Goa Escort Service anytime in goa Russian Escorts in Goa are also there.

janhavi945 / 08.01.2017 07:10

Madam Janhavi missy Delhi Escorts delivered female delhi escort services dynamic Independent escorts in delhi enjoy life unlike other female escorts in delhi.

kanika965 / 08.01.2017 07:10

Quality Bangalore Escorts in Bangalore beach and around this locantion you can find Independent Escorts in Bangalore. Bangalore Escorts Services in Bangalore also.

niharika965 / 08.01.2017 07:11

Cell - O999999999 Book your desired Bangalore Escorts at one click many Independent Escorts in Bangalore are ready to serve their hi profile Bangalore Escort Service anytime anywhere inside Bangalore.

raima965 / 08.01.2017 07:11

Madam Raima your trusted Jaipur Escorts Service soo dashing Independent Jaipur Escorts services supplying as Call Girls in Jaipur ring me back for Jaipur Escort Services and elite class Escorts in Jaipur.

romina935 / 08.01.2017 07:11

Well known Miss romina resonable mumbai escort offering my escorts esrvices in mumbai, I am top notch energatic young Escort Indepednent in mumbai can give you more fun through my mumbai escorts services.

geetha / 12.01.2017 08:26

I can say this is a great article. I have read many post from here and all are very informative for me . I will must recommend other to visit and read stuff from here. Thank you.

Hip2Hip / 14.01.2017 05:50

Thanks a lot for this..!

RimaSwami / 14.01.2017 05:51

I really liked the way you have said it...!

LovelyKapoor / 14.01.2017 05:52

I am totally agree with you..!

Sameera / 14.01.2017 05:52

That is really very awesome..!

KritikaJoy / 14.01.2017 05:53

Thanks for everything you have done here..!

Heena / 14.01.2017 05:54

Yeah, you are absolutely right..!

shikaroy / 16.01.2017 13:22

Hi there, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that’s truly fine, keep up writing.

Paul / 28.01.2017 13:08

yes u're right...

geetha / 30.01.2017 09:28

Central Board of Secondary Education Announce 10th results online here at CBSE 10th Result

geetha / 30.01.2017 09:29

Check Karnataka 2nd PUC Result publish and exams conduct by KSEEB Here at 2nd PUC Result

geetha / 30.01.2017 09:30

Kerala, Karnataka and Tamilnadu SSLC Result Publishing on SSLC Result

geetha / 30.01.2017 09:31

KSEEB Board Announce karnataka 10th results here at Karnataka SSLC Result

geetha / 30.01.2017 09:32

Kerala State Education Board declare Kerala 10th result 2017 online at Kerala SSLC Result

geetha / 30.01.2017 09:32

Tamil Nadu School Education Department publishing Tamil Nadu 10th Result online at Tamilnadu SSLC Result -

geetha / 30.01.2017 09:33

Hero Indian Super League for all the latest from India's newest and most exciting football league on ISL 2017

Keira / 30.01.2017 12:00

Hey there Gentlemen! We are improving looking for someone who can adjust all your interesting wish into a truth.

nikky / 31.01.2017 10:49

Students can check <a href="http://sslcresult2017.in/">sslc result 2017</a> from here.

nikky / 31.01.2017 10:50

kseeb board will release the <a href="http://sslcresult2017.in/karnataka-10th-results/">karnataka sslc result 2017</a> soon.

nikky / 31.01.2017 10:51

The board will soon publish the kerala sslc result <a href="http://sslcresult2017.in/kerala-10th-results/">soon</a>.

tutuapp / 31.01.2017 21:08

thanks for this helpful post for me and all. i am also find this news from along time. thanks for sharing. i am also share to my friend circle. thanks i am waiting your next helpful post. <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/apple-may-launch-iphone-7s-features.html">iphone 7s features</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/download-tutuapp-helper-for-apple.html">tutuapp</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/best-cool-iphone7-and-iphone7-plus-vr.html">iphone 7 VR headset</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com">ipad apps</a> <a href="http://www.ipaddownload.com">ipad app</a> thanks for this helpful post for me and all <a href="http://www.noxappsplayer.com/">nox app player</a> user's. can you help me how to use in pc and how to install please i have faced some problem to install in pc. thanks. thanks for this helpful post for me and all who find <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/the-binding-of-isaac-rebirth-game.html">The Binding of Isaac: Rebirth game</a>. can you tell me how to install in apple ipad mini. i have face some problem in two different games to install in ipad. Second game = <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/star-wars-force-arena-ios-iphone-game.html">Star Wars:Force Arena game</a>. please tell me how to install easy and simple way. thanks. thanks for this helpful post for me and all <a href="http://www.shillongteergame.com/">shillong teer game</a> user's. please anyone tell me where i will check the latest result and <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/shillog-teer-game-for-ios-iphone-result.html">fomula of shillong teer</a>. thanks for this helpful post for me and all game user's. please can you tell me how to play and install this game in iphone. <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/flekstore-30-for-ios-iphone-10123.html">flekstore 3.0</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/">ipad apps</a> <a href="http://www.ipaddownload.com/">ios apps</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/shillog-teer-game-for-ios-iphone-result.html">shillong teer game</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/download-tutuapp-helper-for-apple.html">tutuapp</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/bb-rec-screen-recorder-for-ios-without.html">BB Rec</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/top-5-screen-recorder-apps-for-ios-free.html">screen recorder app</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/top-10-upcoming-gamesapps-for-ios-apple.html">top 10 upcoming apps ios</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/8-best-and-popular-fitness-apps-for.html">fitness apps for ios</a> <a href="http://www.noxappsplayer.com/2017/01/nox-app-player-for-macpciphonewindow.html">nox app player for mac</a> <a href="http://www.shillongteergame.com/2017/01/shillong-teer-game-counter-result.html">shillong teer formula</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/nomao-camera-app-for-ios-iphone.html">nomao camera app</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/toontastic-3dstorytelling-app-for-ios.html">Toontastic 3D,Storytelling App</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/delta-emulator-for-ios-beta-2-released.html">Delta GBA4iOS Emulator beta 2 for ios</a> <a href="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/ninja-spinki-challenges-free-download.html">Ninja Spinki Challenges for iphone free download</a>

shillongteerformula / 31.01.2017 21:09

[URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/download-tutuapp-helper-for-apple.html"]tutuapp[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/flekstore-30-for-ios-iphone-10123.html"]flekstore[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/flekstore-30-for-ios-iphone-10123.html"]flekstore 3.0[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/bb-rec-screen-recorder-for-ios-without.html"]bb rec[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/download-tutuapp-helper-for-apple.html"]tutuapp helper[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/nomao-camera-app-for-ios-iphone.html"]nomao camera app for iphone[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/bb-rec-screen-recorder-for-ios-without.html"]screen recorder for iphone[/URL] [URL="http://www.shillongteergame.com/2017/01/shillong-teer-game-counter-result.html"]shillong teer formula[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/shillog-teer-game-for-ios-iphone-result.html"]shillong teer result chart today[/URL] [URL="http://www.shillongteergame.com/"]teer game[/URL] [URL="http://www.noxappsplayer.com/2017/01/nox-app-player-for-macpciphonewindow.html"]nox app player for mac[/URL] [URL="http://www.noxappsplayer.com/"]nox app player for pc[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/ninja-spinki-challenges-free-download.html"]Ninja Spinki Challenges Free Download[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/toontastic-3dstorytelling-app-for-ios.html"]Toontastic 3D,Storytelling App For iOS[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/delta-emulator-for-ios-beta-2-released.html"]Delta GBA4iOS Emulator for iOS beta 2[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/the-binding-of-isaac-rebirth-game.html"]The Binding of isaac Rebirth Game iPhone [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/star-wars-force-arena-ios-iphone-game.html"]Star Wars:Force Arena iOS iPhone Game [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/how-to-restore-your-iphone-or-ipad-from.html"]How To Restore Your iPhone or iPad From a Backup [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/flekstore-30-for-ios-iphone-10123.html"]FlekStore 3.0 for iOS[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/best-cool-iphone7-and-iphone7-plus-vr.html"]iPhone7 Plus VR Headsets[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/how-to-use-touch-bar-with-notes-app-on.html"]How to Use Touch Bar with Notes App on MacBook Pro [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/8-best-and-popular-fitness-apps-for.html"]Popular Fitness apps for iPhone[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/how-to-install-cydia-without.html"]How to install Cydia without Jailbreaking[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/neonode-launches-airbar-13-inch-macbook.html"]Neonode Launches AirBar 13-inch Macbook Air [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/smiledrive-iphone-telescope-camera-lens.html"]SmileDrive-iPhone Telescope Camera Lens [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/apple-watch-series-2-nike-features.html"]Apple Watch Series 2 Nike+[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2017/01/apple-ios-103-release-features-reviews.html"]Apple iOS 10.3 Update Release[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/ios-10-devices-added-new-feature-cc.html"]IOS 10 Devices Added New Feature CCRecord [/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/cydia-build-beta-for-ios-101x-jailbreak.html"]Cydia Build (beta) for iOS 10.1.x jailbreak[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/apple-may-launch-iphone-7s-features.html"]Apple may launch iPhone 7s Features[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/how-to-play-cooking-fever-game-in-apple.html"]Cooking Fever Game for iphone[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/apple-launches-beta-2-of-ios-1021-and.html"]Beta 2 iOS 10.2.1 MacOS Sierra 10.12.3[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/top-10-upcoming-gamesapps-for-ios-apple.html"]Top 10 upcoming games for ios apple 2017[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/error-messages-popping-up-from-failed.html"]failed automatic iOS updates[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/super-mario-run-ios-game-review-real.html"]Super Mario Run iOS Game Review[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/google-gboard-app-for-ios-finally-comes.html"]gboard app for android ios[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/apples-ios-102-is-here-update-adds-72.html"]apple ios 10.2 update features reviews[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/top-5-screen-recorder-apps-for-ios-free.html"]Top 5 Screen Recorder Apps For IOS Free[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/2016/12/download-ienchatify-for-ios-iphoneipad.html"]Download iEnchatify for iOS[/URL] [URL="http://www.ipaddownloads.com/"]ipad apps[/URL] | [URL="http://www.ipaddownload.com/"]iphone apps [/URL]

rootexplorer / 03.02.2017 12:55

download root explorer apk

ads / 09.02.2017 10:25

I consider it was on this occasion.After various interests There are it on this occasion. Excellent post.

kevinwade11 / 10.02.2017 10:58

witness some plastic surgery gone wrong for most of the celebrities of the world and their before and after effects happen to them. http://awfulsurgery.com

nikky / 17.02.2017 07:39

Get <a href="http://pucresult-nic.in/">2nd puc result 2017</a> here

varun / 18.02.2017 17:24

I like your way to define this article. Good Job Keep it up!

nikky / 20.02.2017 05:53

Get <a href="http://pseb10thresult.co.in/">PSEB 10th Result</a> here

shnaya / 20.02.2017 12:31

Delhi NCR region is a combination of many districts of nearby states of Delhi. In a long time span the capital has spread vast and hence policy makers decided to add other nearby places in the capital and NCR came into existence. All this has been done for the better infrastructure and better life standard in the area. Nearby places like Gurgaon and Noida has great influence in modern Indian businesses. Due to widespread growth of the region, Delhi escorts came into existence.

shnaya / 20.02.2017 12:31

Delhi NCR region is a combination of many districts of nearby states of Delhi. In a long time span the capital has spread vast and hence policy makers decided to add other nearby places in the capital and NCR came into existence. All this has been done for the better infrastructure and better life standard in the area. Nearby places like Gurgaon and Noida has great influence in modern Indian businesses. Due to widespread growth of the region, Delhi escorts came into existence.

nikky / 22.02.2017 12:17

How to get <a href="http://odishachseresult.in/">odisha chse result</a> at official website?

freedomapk / 27.02.2017 08:08

Amazing blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know

kiran / 27.02.2017 11:24

amazing blog...

gauravbelwal / 05.03.2017 10:16

<a href="https://wifinamespuns.jimdo.com/">https://wifinamespuns.jimdo.com/</a> <a href="https://smudgygames.com/lucky-patcher-for-ios">Smudgygames</a>

moviebox / 09.03.2017 04:14

wow never seen such site before.

Prity / 09.03.2017 06:10

Nice post to find an erotic escort service thanks for really nice information about escort

Aneeya / 09.03.2017 06:11

Nice post really give a valuable information of escort services.

Blackmart / 14.03.2017 09:23

amazing post

Prityroi / 15.03.2017 06:10

Interesting Post of Escort services, Great to comment on this post really cool and hot sexy escort in this post http://prity.webnode.com/

sofiya / 16.03.2017 19:03

Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.

sofiyag / 16.03.2017 19:05

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.

sofiya / 16.03.2017 19:05

Totally awesome posting! Loads of valuable data and motivation, both of which we all need!Relay welcome your work.

sofiya / 16.03.2017 19:07

Amazing results here it can change your life click on this for more details west bengal state lottery -

sofiya / 16.03.2017 19:07

You can’t wait for your lottery results just one click here for lottery sambad -

sofiya / 16.03.2017 19:08

You can get all weekly lottery result published by kerala lottery result -

sofiya / 16.03.2017 19:08

All daily results will be publishing you can win the best result lottery result today -

sofiya / 16.03.2017 19:08

Here you can check all results and win bumper prize click here punjab state lottery - http://punjab-lotteries.com/

Holibumper2017 / 16.03.2017 19:09

Do you want to know who is winner for bumper prize click here for more details Holi bumper 2017 - http://www.holibumper.com/

sumitttt / 26.03.2017 16:29

<a href = " http://geekpeaksoftware.com/sb-game-hacker-apk-download-android.html " > sb game hacker jar download </a>

steve / 05.04.2017 14:20

Thanks for this valuable information.

DelhiEscorts / 10.04.2017 12:58

I like this post very much. Thanks for the information.

vpn / 10.04.2017 18:05

aweomse blog,a dn worthy post

towelrootapk / 12.04.2017 15:54

Thanks for this post it was amazing and very helpful!! Keep posting and updating us with such informative articles! Follow Us On <a href="https://www.towelroott.com/">Towelroot apk official</a>

facetimeforpc / 12.04.2017 15:55

Your post are good! Your content is exremely high quailty !! Keep posting! Thanks

Natasha / 21.04.2017 14:07

I am find information on this topic as I am working on a business project. Thank you posting relative information and its now becoming easier to complete this project.

nikky / 27.04.2017 12:41

KSEEB Board is going to decalre "<a href="http://karnatakasslcresult.co.in/">Karnataka SSLC Result</a>" today. Students can check the results at official website of karresults.nic.in.

Skdf / 28.04.2017 22:03

rannvijay singh http://9stg.com/rannvijay-singh/

barbie354 / 30.04.2017 12:57

great one.. <a href="https://hululogin.org///"> Hulu plus login</a>

Twój komentarz
FB