Biondi-Santi w kosmosie. Trzy ikony włoskiego winiarstwa trafią na orbitę ziemi

Dla miłośników wina, i zapewne nie tylko ich, to jest prawdziwa informacja z kategorii „breaking news”. Trzy ikoniczne produkty włoskiego winiarstwa, w tym Biondi-Santi Brunello di MontalcinoBrunello di montalcino to czerwone włoskie wino DOCG z ... (...) Riserva  (wł.) rezerwa; określenie odnoszące się do win... polecą wkrótce w kosmos na pokładzie statku orbitalnego. Towarzyszyć im będą sadzonki odmian, z których zostały wyprodukowane. Po powrocie zawartość butelek zostanie porównana z identycznymi próbkami, którym nie dane było zażyć kosmicznych wojaży.

Z projektem noszono się już od pewnego czasu, zaś finalny projekt jest wynikiem współpracy pomiędzy Włoską Agencją Kosmiczną (AIS) oraz Włoską Fundacją Sommelierów (FIS). Do podróży wybrano po dwa roczniki win z trzech znamienitych wytwórni: Gaja, Biondi-Santi i Feudi di San Gregorio. I są to kolejno: Gaja Baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z... Sperss (z roczników 1988 i 2017),

Biondi-Santi Brunello di Montalcino Riserva (2006 i 2015) oraz Feudi di San Gregorio Taurasiwłoskie czerwone DOCG z Kampanii produkowane z odmiany agli... (...) Riserva Piano di Montevergine (2012 i 2015). Nie podano, jak długo butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... spędzą w przestrzeni kosmicznej. Wina reprezentują trzy winiarskie części Włoch: północ, środek i południe.

Więcej o winie Biondi-Santi Brunello di Montalcino Riserva

W kosmos polecą również trzy odmiany najbardziej charakterystycznych włoskich winorośli, z których wyprodukowano powyższe wina, a więc nebbiolo, sangioveseSangiovese to najważniejszą czerwoną odmianą Włoch. Upr... i aglianico. W przestrzeni kosmicznej będą posadzone i poddane obserwacji. Z wypowiedzi dla magazynu „Decanter” wynika, iż szef FIS, Franco Maria Ricci, który stoi za pomysłem całego przedsięwzięcia, szczególnie interesuje się właśnie tą częścią. Ciekawi go, czy winoroślVitis vinifera.. przeżyje, a jeśli tak, to jaki wpływ będzie miał na nią pobyt w kosmosie. Nie wiadomo jednak, co dalej stanie się krzewami. Czy np. zostaną ponownie posadzone na ziemi.

Na ziemi zostaną zatrzymane bliźniacze flaszki win, które zostaną wysłane w przestrzeń kosmiczną. Będą przechowywane w rzymskim sejfie. Po powrocie obie wersje zostaną poddane zarówno dogłębnym badaniom analitycznym jak i zapewne ocenom organoleptycznym. Bez wątpienia wyniki pojawią się na czołówkach doniesień prasowych.

Nie wiadomo, czy jakieś butelki pojawią się na aukcjach, jednak bez wątpienia już dodadzą splendoru ich producentom. Już teraz jak przypuszczam trzeba będzie dużo głębiej sięgnąć do kieszeni, by dostać te flaszki, a szczególnie zaś za te roczniki, które znalazły się na pokładzie stacji orbitalnych.

Warto dodać, iż projekt nie jest pionierski. W 2019 roku w kosmos wysłano dwanaście butelek słynnego Château Petrus 2000 oraz 320 sadzonek merlota i caberneta sauvignon, z których zostało wyprodukowane. Nie ma jeszcze szczegółowych danych z tego eksperymentu, ciągle zajmują się nimi naukowcy, ale z przecieków wiadomo, że krzewy są zdrowe, rosną i są ponoć bardziej odporne na niektóre choroby.

Źródła: m.in. decanter.com, italiani.it, winenews. it