Bliżej ziemi

To ósma publikacja Andrei z tej regionalnej serii. „Regionalnej” w tym znaczeniu, że opisuje całościowo poszczególne regiony Włoch. Jak łatwo policzyć, autorowi pozostały jeszcze cztery z nich, ale sądząc po jego zapale, będzie tych książek znacznie więcej.

Ukazywały się przez ostatnie 15 lat. Największy sukces odniosła pozycja I Supertuscans, wydawana dwa razy i za każdym razem w dwóch językach, wielokrotnie nagradzana i rozchwytywana przez czytelników.

Bo supertoskany(wł. – super toscani, ang. – super tuscans) określenie... (...) to współczesna historia italskiego winiarstwa. Historia, która przestawiła włoskie winiarstwo na inne tory, zmieniła jego tożsamość. Andrea potraktował to kompleksowo, z delikatnością i znawstwem, dotarł do głównych aktorów tak niedawnych przecież zdarzeń. Mnie, niestety, nigdy nie udało się spotkać np. z Giacomo Tachisem czy Mario Incisą della Ronchettą. Zaszyli się w innych przedsięwzięciach, stali się nieuchwytni. Andrea wydobył ich z cienia. Z wielką kulturą przeanalizował dokładnie ich działania.

Podobnie jest teraz, gdy zajął się całą Toskanią. Ale oczywiście skupił się na chianti, bo chciał dotrzeć do tych największych. Opisał 91 z kilkuset winiarni, które odwiedził i które znał zresztą od wielu lat, bo sam jest przecież dziennikarzem winiarskim.

I tylko to tłumaczenie tytułu – jakże trudne i proste zarazem: Toskania. Dusza wina –

Zobowiązanie wobec ziemi – brzmi sztucznie i paskudnie. Któryś z winiarzy użył ostatnio określenia: „być bliżej ziemi”. I takie tłumaczenie Obbiedienzy znacznie bardziej mi pasuje.

Książka zawiera też fantastyczne zdjęcia, robione przez dwóch zawodowych fotografów, przyjaciół autora. Spokojne, wyważone, ale dynamiczne ujęcia sprawiają, że dzieło pochłania się ze świecącymi oczyma. W dodatku fotogramy wykonane są inaczej niż w pozostałych książkach Andrei – zgodnie z obecną modą – w sznycie czarno-białym. Pierwsze wrażenie jest takie, że to album wprost z jakiejś współczesnej wystawy fotograficznej.

To kolejna ponadtrzykilogramowa pozycja na mojej półce. Na szczęście półki mam długie i mocne.

Toscana. Anima del Vino(wł.) wino.. – L’Obbiedienza alla terra
(Tuscany. Soul of Wine – Obedience to the Land)

Andrea Zanfi
Carlo Cambi Editore 2010
Stron – 480 (format 30 x 30 cm!)
Cena – 90 euro
Gdzie kupić –
http://www.libreriauniversitaria.it/tuscany-soul-wine-obedience-to/libro/9788864030050