Być smacznym singlem

 

Smakosze kawy najczęściej zamawiają tak zwane „single” – kawy pochodzące z jednego rejonu lub nawet z jednej plantacji, wypalone dokładnie tak, jak sobie życzą. Single mają zazwyczaj jedną specyficzną, wyraźną nutę.

 

Dużo rzadziej zdarzają się takie, które z pełną odpowiedzialnością można nazwać dobrze zrównoważonymi, o bogatym bukiecie.

Single można również łączyć. Proces ten nazywa się blendowaniem lub tworzeniem blendu. Blendy robi się najczęściej, aby poprawić smak naparu i podkreślić jego specyficzne właściwości – inne dla espresso, inne dla kawy filtrowanej. Najczęściej pijane przez nas espresso to właśnie mieszanka różnych kaw. W przypadku espresso jest to szczególnie ważne, ponieważ przepuszczona przez ekspres woda pod ciśnieniem podkreśla bardzo intensywny smak kawowych ziarenek. W tym sposobie zaparzania single zazwyczaj wypadają nieciekawie, nie mają tak bogatego bukietu, a parzenie ciśnieniowe nie pozwala na wydobycie ich specyficznych nut. Dużo lepiej smakują mieszanki, w których zadbano o to, by odpowiednia była równowaga smaków.

Fot. UgaldewBlend można zrobić przed paleniem lub po nim. Blend zmieszany przed paleniem to droga na skróty stosowana najczęściej przez małe palarnie, które nie mają własnej mieszanki i kupują gotową. Ten sposób popularny jest również w palarniach, które nie mają miejsca na magazynowanie osobnych worków z kawowymi singlami. Mistrzowie jednak wypalają każdą kawową jakość osobno i dopiero z wypalonych ziaren komponują blend. Metoda ta pozwala w pełni zadbać o każdy rodzaj ziaren. Różne single mają różną wielkość, wagę, wilgotność, strukturę. Inaczej zachowują się w piecu. Dla znawcy ma to znaczenie.

Wszystkie blendy Cavallo tworzone w Consonni, czyli Espresso Royal, Espresso Forte i Espresso Premiere są tworzone zgodnie z procedurą zalecaną przez specjalistów. Każdy rodzaj ziarna jest wypalany osobno, a dopiero potem mieszany w odpowiednich proporcjach. Tworząc kawy Cavallo, ściśle przestrzegamy profesjonalnych standardów, jednak najbardziej surowe kryteria to gusta naszych klientów. Dlatego zawsze podkreślamy, że dobry blend to nie taki, który jest owiany legendą, i nie taki, który kosztuje więcej albo zdobywa nagrody. To taki, który nam najbardziej smakuje.