Cudne rozdania w Zielonej Górze

Aż 66 win oceniła komisja w cztery nocne godziny w Zielonej Górze podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Win.

Przez większość czasu nie mogliśmy wyjść z zachwytu – białe wina (z wyjątkiem dwóch) to wyższy światowy poziom. Oceny niektórych sędziów dochodziły do 90 pkt.! Win – sprecyzujmy, aby było jasnem – polskich! Mam wrażenie, że gdyby produkcja była większa, mogłyby trafić do najlepszych restauracji.

Gorzej (znacznie) było z czerwonymi – szkoda, bo 2012 był dobrym rocznikiem w Polsce i wiele takich win, które – niestety – nie dotarły na Konkurs, mieliśmy okazję smakować z przyjemnością wcześniej.

Nagrodę „Za Najciekawsze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) konkursu” od magazynu „Czas Wina” otrzymało wino z mojej ulubionej odmiany hibernaljedna z najstarszych nowych białych odmian mieszańcowych,... (...). Po zakończeniu degustacji okazało się, że jest to Jutrzenka 2011 z podkarpackiej winnicy Wiarus (86,1 pkt.). Cóż, tak bywa – nie należy przywiązywać się do stereotypów!

Poniżej najwyższe oceny. W następnym wydaniu „Czasu Wina” barwny opis całego konkursu, niespodzianek, zachwytów i wpadek oraz podsumowanie.
1. Mosauer 2012 (rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n...), Ziemia Lubuska, Winnica Cantina – 87,9
2. Solaris 2010, Wielkopolska, Winnica Talary – 87,1
3. Muskat Odeski 2012, Wielkopolska, Winnica nad Cybiną – 87

Oceniali: Wojciech Bosak (winologia.pl), Wojciech Gogoliński („Czas Wina”, przewodniczący), Jakub Małecki (wininicjatywa.pl), Mirosław Stępień (winiarz Ziemi Lubuskiej).
Organizował całość, zawiadował i nad wszystkiem czuwał: Przemysław Karwowski („Winiarz Zielonogórski”)

WGo