Doctor Wine to jeden z najbardziej popularnych włoskich portali winiarskich. Został założony w 2012 roku przez Daniele Cerniliego, dziennikarza wcześniej ponad dwadzieścia lat związanego – jako współtwórca wraz ze Stefano Bonillim i redaktor – z „Gambero Rosso”.
Doctor Wine jest nie tylko wszechstronnym i przystępnym dwujęzycznym (włosko-angielskim) magazynem online poświęconym winu, ale także rozpoznawalną marką: od 2014 roku ukazuje się związany z nim przewodnik Essential Guide to Italian Wines oraz organizowane są cykle degustacji w różnych europejskich miastach, gdzie prezentuje się rekomendowane w nim wina.
Dzięki Taste it All jedna z nich odbyła się w zeszłym tygodniu w warszawskim hotelu Le Regina. Bardzo się cieszę, że na niej byłam. Wydarzenie, które pierwotnie miało odbyć się w marcu, było pierwszą większą degustacją, na której byłam od wielu miesięcy i swoistym powrotem do winiarskiej normalności (chociaż oczywiście odbywało się przy zachowaniu rygorów sanitarnych, w maseczkach itd.). Niezwykle też miło było porozmawiać z włoskimi producentami i spróbować bardzo dobrej, reprezentatywnej selekcji ich win. Wśród dwudziestu jeden producentów z różnych regionów Włoch moją uwagę zwróciły powściągliwe wina z butikowej winnicy Campo alla Sughera w rejonie Bolgherimiasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środko..., a szczególnie harmonijne Bolgheri Adeo 2017 (60% cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... i 40% merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec...) oraz odświeżające i mineralne Arioso 2019 (zrobione w stu procentach z vermentino). Z innych toskańskich producentów warto jeszcze wspomnieć Querciabella i jego bardzo dobre ekologiczne Chianti.
Nie sposób było przejść obojętnie obok różnych roczników Baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z... od Pio Cesare, przede wszystkim jednak obok świetnego Barbaresco włoskie czerwone wino DOCG z Piemontu, wytwarzane... Il Bricco 2015. Spodobały mi się także bardzo ciekawe wina z prowadzonej przez kobiety winnicy PuntoZero z okolic Colli Berici (Wenecja Euganejska). Degustacja była tym ciekawsza i cenniejsza dla osób takich jak ja, które tęsknią za wakacjami we Włoszech, że można było na niej spróbować win, których w większości wypadków nie można kupić w Polsce.