Jeszcze większy gigant z Chile

Wartość sprzedaży win słynnej wytwórni Concha y Toro za rok 2014 przekroczyła miliard dolarów, co uczyniło z ją czwartą największą winiarnią na świecie.

Potęga chilijskiej winiarni nikogo nie dziwi, ale chyba nikt nie spodziewał się, że w trudnym i kryzysowym roku 2014 wzrost sprzedaży osiągnie nieprawdopodobny skok aż o 1/4. W dodatku grupa planuje dalszą ekspansję.

Winiarnia została założona przez pochodzącego z arystokratycznego hiszpańskiego rodu Dona Melchora de Santiago Concha y Toro oraz jego żonę Emilianę Subercaseau i obsadzona odmianami bordoskimi, głównie cabernatami i merlotem, ale również – jak się później okazało – carménère(hiszp. czarne liście) francuska odmiana czerwonych winogro..., które sto lat później stanie się narodowym szczepem w Chile. Tuż przed drugą wojną światową wytwórnia zaczęła się gwałtownie rozwijać, jej akcje trafiły na giełdę, a wina na północnoamerykańskie i europejskie rynki. Po wojnie nastąpił jeszcze gwałtowniejszy rozwój – sadzono kolejne winnice, inwestowano w najnowocześniejszy sprzęt i budowano własne laboratoria, rozpoczęła się trwająca do dziś ekspansja w Kalifornii (wykupiono tu m.in. słynne wytwórnie Fetzer i Bonterra) oraz Argentynie (Trivento w Mendozie), zaś w 2002 roku akcje Concha y Toro zaczęto notować na nowojorskiej giełdzie (NYSE).

Fot. Viña Concha y Toro

Viña Concha y Toro znana jest z wielu popularnych win jak choćby Casillero del Diablo, ale także wielu zaliczanych do światowej czołówki – Don Melchor, Marques de Casa Concha czy Carmín de Peumo (100 procentowe carménère – jedno z najlepszych win na świecie z tej odmiany, a także jedno z najwyżej ocenianych win chilijskich).

W roku 1997 rozpoczął się słynny projekt Almaviva – wspólna inwestycja Viña Concha y Toro i Château Mouton Rothschild w winnicy o tej samej nazwie, nieco na wzór Opus Onewspólne przedsięwzięcie Robera Mondaviego („papieża”... (...), kalifornijskiego przedsięwzięcia barona Philippa de Rothschilda i Roberta Mondaviego(1913–2008) amerykański winiarz z Kalifornii, jeden z g.... Almaviva, oparta na cabernecie sauvignon jest dziś uważana za jedno z najlepszych i najdroższych win chilijskich.

Wojciech Gogoliński