Lepiej wcześniej niż później

Zbiory w Burgundii i Bordeaux zaczną się wcześniej niż kiedykolwiek dotąd.

Co jest zgodne z aktualnie obowiązującymi trendami – by nie pozwolić dojrzeć winogronom zbyt mocno. Zgodnie z tradycyjną szkołą żniwa rozpoczynały się 100 dni od kwitnienia, a dzisiaj postuluje się 90. Zgodzie na eksperyment czasowy w Bordeaux sprzyjał w tym roku klimat. Maj był tak suchy, jak w rekordowym 1920 roku. John Salvi, dziennikarz i negocjant z regionu twierdzi: „Ludzie uwierzyli mi, że pierwsze kwiaty widziałem już 1 maja”.
Zazwyczaj w Bordeaux białe odmiany zbiera się na początku września, a czerwone (uwzględniając różnice w dojrzewaniu między cabernetem a merlotem) w drugiej połowie tego miesiąca.

Jean-Claude Berrouet, enolog z Pétrusa: „To mogą być najwcześniejsze ze znanych zbiorów. Można je porównać z Rokiem Komety. A poważnie – ostatecznie wszystko zależy od tego, jaki będzie sierpień”. Spekulacje odnośnie dokładnego terminu rozpoczęcia zbiorów są różne.

Philippe Dhalluin z Château Mouton Rothschild przewiduje, że będzie to początek września. Delphine Kolasa z Château Marquise d’Alesme Becker – 28-29 sierpnia.

Podobnie wczesny zbiór prorokują w Burgundii. Anne-Claude Leflaive (Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Leflaive): „Takiego przyśpieszenia procesów w winnicy nie odnotowaliśmy od 1893 roku”. I stawia na 25 sierpnia. A Frederic Mugnier z Musigny wskazuje na późny sierpień, zaznaczając, że może wskazać datę zbioru, ale nie może mówić o jakości przyszłego wina.

Marta Śmietana