Napa Valley Trade Mark

Napa Valley to pierwsza apelacjakontrolowana nazwa pochodzenia.. na świecie, której nazwę oficjalnie zastrzeżono w urzędzie patentowym.

Wpływ na to miało jej nagminne i nielegalne nadużywanie. Głównie w Chinach i Europie, a dokładniej w… Unii Europejskiej. To ostatnie szczególnie dziwi, bo to państwa unijne przez dekady walczyły ze Stanami o ochronę własnych nazw pochodzenia, od chianti i chablisBiałe wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłącz... (...) poczynając, a na porto, sherry i szampanie kończąc. Jednak można być pewnym, iż w czasie kilkuletniej batalii, prawnicy reprezentujący kalifornijskich producentów przedstawili na to niezbite dowody.

fot. Wojciech Gogoliński

Sprawę do Biura Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (The United States Patent and Trademark Office) wniosło Stowarzyszenie Winiarzy z Doliny Napa (Napa Valley Vintners) w najwyższym stopniu „sfrustrowanych” – jak podaje „Decanter” – używaniem określenia „Napa Valley” przez innych winiarzy, zwłaszcza zaś chińskich. Ale też Stowarzyszenie przez pięć lat negocjowało z ponad setką innych producentów z siedzibami na całym świecie (niekoniecznie związanych z winem), którzy w swoich logach lub nazwach umieszczali określnie „Napa”, aby zrezygnowali z tego członu.

Tydzień temu się udało, dopięto negocjacji i urząd zarejestrował i opatentował nazwę „Napa Valley”. Stąd należy się spodziewać, że na etykietach wkrótce pojawi się nazwa doliny z charakterystycznym znaczkiem „®” – Napa Valley®. To pierwszy taki przypadek w USA (i prawdopodobnie na świecie), by urząd patentowy zastrzegał „apelację”.

„Decanter”

Wojciech Gogoliński