Niegroźne kryształki

Niegroźne kryształki | kamień winny | osad w winie
fot. Stanislav71 / shutterstock

 

Zdarza się, że w butelce znajdujemy drobny osad przypominający kryształki cukru lub soli – białokremowe w winach białych lub niebieskofioletowe w winach czerwonych. Przy gwałtowniejszym poruszeniu kryształki te unoszą się w cieczy, mogą też wraz z winem trafić do kieliszka.

 

Czy osad taki jest traktowany jako wada wina?
Nie. Jest to tak zwany kamień winny – inaczej wodorowinian potasu lub kwaśny winian potasu (KC4H5O6) – sól kwasu winowego, która wytrąca się w trakcie dojrzewania wina, co z kolei związane jest z całkowicie naturalnym procesem obniżania się jego kwasowości. Jest to absolutnie nieszkodliwa substancja, która nie powoduje żadnych zmian smaku i aromatu wina. Sproszkowany kamień winny jest dodawany do różnych produktów spożywczych jako antyutleniacz i regulator kwasowości (symbol E 336).
Czy obecność kamienia winnego wskazuje na gorszą jakość wina?
Wręcz przeciwnie. To właśnie w przypadku niedrogich, masowo produkowanych win rutynowo usuwa się kamień winny przed zabutelkowaniem przez wymrażanie do temperatury około –3°C i odpowiednią filtrację, aby później nie wytrącił się on w butelce i nie straszył słabo zorientowanych w winiarskiej materii supermarketowych konsumentów. Wina z najwyższej półki rzadko przechodzą tak drastyczną kurację i w ich przypadku po kilku lub kilkunastu miesiącach spędzonych w butelce często pojawia się osad kamienia winnego.

Jak poradzić sobie z obecnością kamienia winnego w butelce?
Można takie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) zdekantować do karafki albo po prostu ostrożnie nalewać je do kieliszków, tak aby cały osad pozostał w butelce.

Napowietrzanie i dekantacja wina

<!–

–!>