Nowa Zelandia we wrześniowym magazynie „Czas Wina”

Czas Wina 103

Co rusz oglądam zdziwione miny studentów i pasjonatów wiedzy o winie, gdy zdarzy im się usłyszeć, jak młodziutka jest tradycja winna Nowej Zelandii. Trudno im uwierzyć, że kiedy nosili przysłowiową w zębach koszulę, pionierzy winiarstwa wysokojakościowego dopiero stawiali na wyspach pierwsze nieśmiałe kroki.

Tymczasem pierwsze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) nowozelandzkie, na które świat zwrócił łaskawie uwagę, powstało zaledwie 33 lata temu. Zanim jednak usłyszeliśmy o sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... z Cloudy Bay, Neal Ibbotson, mało wówczas znany inżynier rolny, miał już swoje winnice w regionie, który znał był jak mało kto, dokonując tam iście benedyktyńskich badań nad glebą. I jak mało kto wierzył w potencjał tego miejsca. Dziś Neal Ibbotson oraz jego żona Judy, którzy wkrótce odbiorą z naszych rąk nagrody „Człowieka Roku 2019”, to powszechnie szanowani nestorzy nowozelandzkiej sztuki winnej, bardzo rozpoznawalni w Polsce, do której wysyłają niezmiennie świetne wina od wielu lat. A że są one tak dobrze znane naszym Czytelnikom, postanowiliśmy zrobić niespodziankę: trzy zestawy win z Nowej Zelandii, wśród których tylko jedno sauvignon blanc i ani jednego pinota. Za to… grüner veltlineraustriacka, najpopularniejsza w tym kraju odmiana białych w... (...), rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... i kilka innych równie „egzotycznych” dla wyspy odmian. Egzotycznych wcale nie dlatego, by miały się tam nie udawać. Egzotycznych z tego prostego powodu, że szaleństwo na punkcie nowozelandzkich sauvigon i pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... na kilka dekad odsunęło na bok inne, nierzadko o wiele starsze i bardziej zasłużone odmiany.

W imieniu całej redakcji zapraszam Państwa serdecznie na uroczystą Galę (tym razem połączoną z balem) z udziałem naszych Laureatów, która odbędzie się we Dworze Sieraków już października, choć może się zdarzyć, że kiedy do rąk Państwa trafi ten numer, wszystkie miejsca będą już wykupione.

Nowy numer

Czas Wina 103

#103

wrzesień 2019