Per aspera ad astra

Czyli „przez trudy do gwiazd”, jako rzecze rzymskie przysłowie. A ja rzeknę, iż nie będę nawet udawał, że stałem ostatnio w pobliżu otwartej butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... któregoś z win wybranych do niniejszego zestawu. Skoro zawsze tak jest, tym razem może być nieco inaczej. To znaczy gorzej. Dla mnie, oczywiście.

Rys. A ZarębaRaz i ja postanowiłem sobie pofolgować marzeniom i wybrać coś, co nawet na wielkich stołach bywa osobliwą rzadkością. Ba! Rzadko można ich uświadczyć w kartach win koronowanych głów. Zresztą, kiedy sięga się po tak ekscentryczne butelki, zawsze nie do końca mam pewność, czy to aby świadomy wybór, czy też świadczyć ma o statusie i grubości portfela gospodarza. Nawet Bond, James Bond, za którym stała cała potęga brytyjskiego wywiadu, skosztował tylko dwóch z prezentowanych win – Château Mouton Rothschild i Château Cheval Blanc, choć sam podkreślał, iż „w jedzeniu i piciu znajduje absurdalną przyjemność”. Samuel Peyps, brytyjski pamiętnikarz, pijał Château Haut-Brion, a jeszcze bardziej ochoczo przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych – Thomas Jefferson(1743–1826) trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych (w lata... (...). Ten ostatni był bodaj pierwszym znanym człowiekiem, który załatwił sobie alokację na to winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) – i corocznie skrzynki z Château Haut-Brion wędrowały za ocean. Zresztą można je kupić do dziś, jeśli – co oczywiste – ktoś nie trafi na falsyfikat.
Już to pokazuje, że w każdym calu nie są to wina na co dzień, a wielu powie, że nawet nie do posiłku – są to typowe wina kontemplacyjne. Ale tego akurat nie trzeba wyjaśniać – sprawa jest jasna. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby takiemu bordoskiemu gwiazdozbiorowi nie poświęcić choćby chwili rozmowy. I zadumy. To crème de tête i esencja całego czerwonego Bordeaux, dwa wina z prawego brzegu i tyleż z lewego. Klasyka gatunku!

 

Château Haut-Brion 2004
AOC Pessac-Léognan Grand Cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... Classé
Francja

Château Mouton Rothschild 2001

AOC Pauillac Grand Cru Classé
Francja

Château Cheval Blanc 1998
AOC Saint-Émilion Grand Cru Classé
Francja

Château Margaux 2002
AOC Margaux Grand Cru Classé
Francja