Telewizja śniadaniowa w twardej oprawie

Jeśli komuś mało jeszcze genderowych atrakcji, może do już poruszanych wątków w dyskusji dorzucić ten o nierównościach kulinarnych. Otóż w domowych kuchniach królują wciąż kobiety, podczas gdy szefami kuchni najlepszych restauracji są prawie wyłącznie mężczyźni…

Autorki książki Siostry gotują – Anna Popek i Magdalena Krupa – nie mają z tym zdaje się żadnego problemu. W manifeście otwierającym książkę wyraźnie deklarują, że za mir domowy odpowiada kobieta  i tylko dzięki jej umiejętnościom kuchennym i organizacyjnym rodzina może kwitnąć i szczęśliwie żyć. Dalej więc pojawiają się w kuchennych obrazkach same kobiety, a jak mężczyzna to w mnisim habicie…

Panie taki porządek rzeczy znają z rodzinnego gniazda, dlatego też kultywują go z powodzeniem we własnych domach. Postanowiły więc podzielić się swymi doświadczeniami z resztą świata. A że obie atrakcyjne, a Anna Popek do tego bardzo znana z ekranów TV, książka wręcz kipi od zdjęć sióstr, przypominając tym samym bardziej folder reklamowy, niż książkę kucharską. Kulinarnie zresztą najciekawiej nie jest – sporo przepisów bardzo dobrze znanych, do tego wszystko wymieszane: trochę z kuchni polskiej, trochę evergreenów typu pizza, trochę egzotyki. Całość okraszona wspomnieniami pani Anny z różnych miejsc Polski i świata, które odwiedziła przy okazji kręconych dla TV programów.

Oczywiście można też znaleźć kilka ciekawych przepisów, jak choćby na tartę ze szpinakiem, kozim serem i figami, czy wołowinę w winie, ale wydaje się to trochę mało jak na książkę kucharską.

Siostry gotują skomponowana jest jak program telewizji śniadaniowej: ładna para prezenterów, trochę wątków podróżniczych, odrobina wspomnień, porady z cyklu „jak pięknie wyglądać”, kilku celebrytów i koniecznie gotowanie. W tle.

Pozycja obowiązkowa jedynie dla wielbicieli Anny Popek.

Siostry gotują
Anna Popek, Magdalena Krupa
Wydawnictwo Melanż, 2013
Cena: 49,99