W królestwie nebbiolo

W niedzielę po raz dziewiętnasty do Piemontu zjechali dziennikarze i krytycy winiarscy z całego świata. Przed nimi pięć niezwykle pracowitych dni.

Do degustacji przeznaczono kilkaset win od ponad dwustu producentów win z apelacji Baroloczerwone wino włoskie DOCG z regionu Piemont, produkowane z..., Barbaresco  włoskie czerwone wino DOCG z Piemontu, wytwarzane..., Lange i Roeroczerwone wino włoskie DOC z regionu Piemont wytwarzane z wi... (...). Wszystkie ze szczepu nebbiolo – bo właśnie ta odmiana króluje niepodzielnie w Piemoncie.
Imprezę rozpoczął niedzielny popołudniowy aperitifnapój alkoholowy (rzadziej bezalkoholowy) podawany przed po... (...), który urządzony został na rynku w Albie. To niewielkie miasteczko jest sercem i winiarską stolicą regionu. W niedzielę goście mieli okazję skosztować lokalnych serów, wędlin i przede wszystkim win. Były to mniej znane – ale także warte uwagi – wina białe i różowe (także musujące) pochodzące z regionu. Od dziś na degustacyjne stoły wkracza nebbiolo.

WGie