W małym wielkim kraju

Większość z nas ma w pewnym momencie chęć na, choćby chwilową, zmianę trybu życia. I nie ma znaczenia, że czasami podobne myśli dopadają niektórych tuż przed emeryturą.

Jak jest się brytyjskim dyplomowanym nauczycielem języka angielskiego czy też posługującym się tym językiem od urodzenia nauczycielem matematyki, to szczegóły takie jak zaawansowany wiek wydają się nie mieć znaczenia.
Dokładnie do takiego wniosku doszli Victoria Twead i jej mąż Joe, którzy okres życia zwany poetycko „jesienią” postanowili rozpocząć od nauczania dzieci w Bahrajnie. Wypełniwszy on-line stosowne wnioski o pracę, tą samą drogą otrzymali bilety lotnicze umożliwiające im przeniesienie się do tej krainy mlekiem i miodem płynącej – bajecznie bogatej, tolerancyjnej i spokojnej, będącej równocześnie jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. W najśmielszych wyobrażeniach nie przeszło im przez myśl, jak bardzo prowadzony dotychczas sposób nauczania różni się od tego obowiązującego w Bahrajnie, gdzie przekupstwo jest na porządku dziennym i rodzice oferują nauczycielom różne dobra materialne, włącznie z samochodami, za wyższe stopnie swych pociech. Podczas rocznego pobytu na wyspie Vicky i Joe nie mogli narzekać na brak wrażeń, gdyż nawet panujący tam dotychczas spokój przeistoczył się w zakończoną wprowadzeniem stanu wojennego falę szyickich protestów przeciwko sunnickim rządom. Dowodem na to, z jak wielkim zaangażowaniem i uwagą Vicky chłonęła otaczającą rzeczywistość jest jej barwna książka Nasz rok w oriencie, którą polecam wszystkim spragnionym informacji o kulturze tego ze wszech miar interesującego  bliskowschodniego kraju. Łącznie z jego specyfiką kulinarną, gdyż autorka nie odmówiła sobie zamieszczenia w niej licznych przepisów na lokalne smakołyki, tworząc tym samym pozycję stanowiącą przyjemność zarówno dla ducha jak i ciała, pod warunkiem, że zdecydujemy się na przyrządzenie któregoś z licznych opisanych w niej dań.

Nasz rok w oriencie
Victoria Twead
Wydawnictwo Pascal
Bielsko-Biała 2013
Cena: 39,90 zł