Wino, słońce i ogień

Dzięki wspaniałej pogodzie, urokom parku Dworu Sieraków, doskonałym winom z całego świata i atrakcjom jakie przygotowali organizatorzy, 3. Ogrody Wina znów zachwyciły gości.

Namiot wystawowy wypełnił się 34 stoiskami producentów wina i alkoholi mocnych. Upalna pogoda sprawiła, że największym powodzeniem cieszyły się wina białe, różowe i musujące. Z wielkim entuzjazmem powitano Jean-Claude Rieflé, winiarza z alzackich winnic Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Rieflé- Landmann, które słyną z rieslingów, gewurztraminerów i sylwanerów. Został  on wyróżniony tytułem honorowego gościa tegorocznej degustacji. Francuz w podziękowaniu za wyróżnienie zaintonował pieśń alzackich winiarzy, do której (po krótkiej instrukcji dotyczącej słów) przyłączyli się goście.

fot. Joanna Dulemba

Najlepsze wina Ogrodów Wina

Jak co roku odbyło się głosowanie na najciekawsze winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) i alkohol mocny wystawy. Wyboru można było dokonać spośród 174 win i alkoholi pogrupowanych w pięciu kategoriach.

W kategorii win białych i musujących pierwsze miejsce zajął Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... Steinert Grand Cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... – czołowe wino winnic Domaine Rieflé- Landmann. Wśród win wytrawnych wygrało włoskie  Amaronewłoskie czerwone wino DOCG z regionu Veneto (Włochy) produ... della Valpolicella  Czerwone wino włoskie DOC z regionu Veneto, produ... z winiarni Monte Faustino z Veneto. W kategorii win różowych triumfowało De Neuville Rose d’Anjou z Doliny Loary od Ackermana. Za najlepsze wino słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. i wzmacniane goście uznali Porto Fonseca Guimaraens z Portugalii.

Wisienką na torcie był wybór najlepszego alkoholu mocnego. Pomimo upalnej temperatury, zainteresowaniem gości cieszył się sztandarowy produkt Domu Wina – Wódka Dwór Sieraków. Głosujący zdecydowali, że pierwsze miejsce należy się Wódce Dwór Sieraków z czarnego bzu.

O winie profesjonalnie

Degustacje komentowane przyciągnęły koneserów pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Na szczególną uwagę zasługiwała degustacja pionowa win Seleccion Especial i Pago Negralada z trzech roczników z hiszpańskiej Abadii Retuerta. Prezentacja win musujących z Doliny Loary (Saumur, Cremant de Loire, Vouvray) oraz degustacja wybranych sherry z winiarni Gonzales Byass z Hiszpanii. Nowością była przekrojowa degustacja „Legend winiarskiego świata” poprowadzona przez Pawła Gąsiorka, prezesa Domu Wina.

fot. Robert Felisku

Nie tylko winne atrakcje

W przerwie w między degustacjami można było wziąć udział w golfowym mini turnieju, zasiąść w najnowszym modelu Lexusa, spróbować długodojrzewających serów Beemster z Holandii i Dziugas z Litwy, uczestniczyć w warsztacie degustacji czekolady przygotowanym przez sklep Magia Czekolady, posmakować przekąsek z wołowiny suszonej zaproponowanych przez firmę Meat Makers lub napić się kawy, którą serwowało Pożegnanie z Afryką. Sponsorzy i partnerzy Ogrodów Wina zadbali również o wspaniałe nagrody losowane wśród naszych gości. W tym roku można było m.in. wygrać przepiękny srebrny półmisek ufundowany przez salon mebli Kler z Krakowa czy karafkę dekantacyjną od marki Spiegelau. Nie zawiódł również nasz patron medialny Tygodnik Powszechny  fundując wyjątkowy kubek 70 lecia z wytwórni w Ćmielowie.

fot. jak, jd, am

Zamknięcie salonu degustacyjnego o godzinie 19.00 nie oznaczało końca Ogrodów Wina. Wspólna kolacja odbyła się w przestrzeni parku, gdzie dania grillowe serwował osobiście szef Restauracji Dworu Sieraków Janusz Fic.  Wspaniałym dodatkiem do dań było piwo Grimbergen – kolejny sponsor Ogrodów Wina, o którym jeszcze wspomnimy.

Najpiękniejsze kapelusze

Moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością, to wybór najpiękniejszych kapeluszy wystawy. Klubowicze wykazali się ogromna inwencją umieszczając na swoich głowach wieńce z winnych liści, kwiaty, pióra, korki, ozdoby w kształcie butelek itp.  Komisja wybrała aż trzy panie i jednego pana, którzy odebrali cenne nagrody: skórzane dodatki ufundowane przez salon Lexusa w Krakowie.

fot. Anna Miodońska

Zwieńczeniem tej największej klubowej imprezy roku był niezwykły pokaz teatru ognia ufundowany przez producenta piwa Grimbergen, zainscenizowany  przez Bractwo Ognia. Historia piwa opartego na 900 letniej recepturze związana jest z belgijskim opactwem Grimbergen, które trzykrotnie było niszczone i za każdym razem powstawało jak feniks z popiołów.  Te dramatyczne wydarzenia symbolicznie wyrażone są w spektaklu, w którym aktorzy żonglują ogniem tworząc niezwykle widowiskowy pokaz złożony z płomieni i muzyki.

fot. Joanna Dulemba

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom, klubowiczom i przyjaciołom Domu Wina za spędzenie z nami tego wspaniałego popołudnia. Zapraszamy ponownie do Sierakowa w przyszłym roku.

Witosław Stępień, Klub Domu Wina