To państwo z jedną najstarszych, starożytnych kultur winiarskich świata, w dodatku bardzo dobrze udokumentowanych na łamach Biblii. Prawdopodobnie z hebrajskiego „jajin” wywodzi się greckie „oinos” i nasze „wino”.
Winiarstwo rozkwitło na dobre w Izraelu w czasach drugiej świątyni, a więc na przełomie VII i VI wieku p.Ch. i trwało do momentu okupacji rzymskiej i zburzenia świątyni. Słowa „wino, winiarstwa, winnica” lub im podobne występują w Biblii 521 razy. Także w Nowym Testamencie gości ono często. Jednym z cudów Chrystusa była przemiana wody w wino. W czasach rzymskich i bizantyjskich winnice uległy poważnemu zniszczeniu. Zagłady dokonał podbój arabski w VII wieku. Na krótko odrodziły się one w czasach krzyżowców. Warto jednak wiedzieć, że mimo całkowitego zaniku winiarstwa w sensie handlowym, niewielkie, często przydomowe winnice ciągle istniały w Palestynie.
Pierwsza nowoczesna winnica powstała w Palestynie w 1848 roku pod Jerozolimą. Założył ją rabin Szore. Nie miała ona jednak żadnego znaczenia dla winiarstwa izraelskiego. Dzieje nowoczesnego winiarstwa rozpoczynają się pod koniec XIX wieku, kiedy baron Edmond de Rothschild (z Château Lafite w Bordeaux) założył winiarnię Carmel na przedmieściach Tel-Awiwu oraz szkołę rolniczą w Mikwe Izrael. W Carmelu pracował wielu znanych ludzi, m.in. premierzy Dawid Ben-Gurion i Levi Eszkol. Przez wiele dziesięcioleci firma ta była prawdziwym monopolistą mającym pod swą kontrolą niemal całość izraelskiego winiarstwa. Dopiero narodziny wytwórni w Kacrin na wzgórzach Golan wyrwało izraelskie winiarstwa z marazmu i otworzyły drogę ku zupełnie innej, bardziej pasjonującej przyszłości. W dodatku – mimo szczupłości terenów uprawnych (około pięciu tysięcy hektarów) izraelskie winiarstwo należy do najnowocześniejszych na świecie – to stąd pochodzi wiele wynalazków, z których korzystają winiarze na całym świecie. Izrael – z uwagi na francuskie związki z baronem Rotschildem zaczynał od uprawy odmian langwedockich, które wydawały się najbardziej odpowiednie na tym obszarze klimatycznym. Dziś dominują wszystkie najbardziej znane odmiany światowe.