Etterem czyli jadłodajnia

 

Jak na wielkość miasta to restauracji i innych punktów szeroko pojmowanej gastronomii jest w Egerze dość sporo. Klubowy Bedeker, po udanym przeglądzie lokali warszawskich, udaje się tym razem w poszukiwaniu miejsc godnych polecenia właśnie do Egeru.

 

Mało czasu, z góry wytyczony szlak, pomiędzy posiłkami degustacje win do klubowych zestawów. Na szczęście to nie pierwsza, lecz kolejna wizyta w tym mieście. I mimo przeciwności, jak zawsze udawało się jadać dużo i dobrze. Nie tylko w centrum miasta.

Fot. ArchiwumZabrakło jedynie czasu na przetestowanie karty w restauracji czterogwiazdkowego hotelu Shirazfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ..., zbudowanego niedawno w wiosce Egerszalók, około 6 km na zachód od Egeru. Wioska ta znana jest z rewelacyjnych i wyjątkowych win, co wynika ze specyficznego, bardzo lokalnego terroir. W każdym razie hotelowa restauracja w Shiraz robi dość dobre wrażenie, ale cóż… Na wstępie jeszcze jedna uwaga – w ostatni czwartek miesiąca poza sezonem turystycznym obowiązuje w EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...) zasada: 50 proc. zniżki od każdego rachunku. To znakomity sposób, by zachęcić mieszkańców miasta do odwiedzania lokali, dyskusji w gronie przyjaciół, a nawet śpiewów i zabawy. Bo w żadnej egerskiej restauracji nie odmówią nam wina!

János Vitéz Etterem

„Etterem” trzeba tłumaczyć jako „jadłodajnia”. W tym przypadku to określenie nie za bardzo pasuje. Miejsce firmowane nazwiskiem właściciela to mały pensjonat (8 pokoi) położony niezwykle korzystnie, bo przy wjeździe do miasta od strony słowackiej, a więc pośrednio od strony Polski, czyli z północy. Kuchnia z ambicjami, które często udaje się wspaniale realizować. Jedną z takich realizacji jest pasztet z gęsich wątróbek serwowany z cytrynowym parfait. Niczego nie można też zarzucić tutejszym gulaszom. Bardzo młody zespół naprawdę się stara, a właściciel jest niezwykle serdeczny i bardzo gościnny. Restauracja bardzo popularna u okolicznych mieszkańców.

In vino(wł.) wino.. veritas

Fot. János VitézIdąc w kierunku zamku egerskiego, bez trudu dostrzeżemy rozwidlenie dwóch ulic, a pomiędzy nimi budynek, w którym mieści się hotel Senator. W Senatorze również działa znakomita restauracja, ale o niej może innym razem. Po prawej zobaczymy, szczególnie wieczorem, jasne i zwykle dość zatłoczone wnętrze. To znakomity bar z winem. Do końca nie można być pewnym, czy to miejsce rzeczywiście tak się nazywa.
Niemniej na ścianie napis o tej treści rozdziela część sklepową i barową. Rozwiązanie takie coraz częściej pojawia się w Polsce: tu degustacja, a tu zakupy. Zaletą miejsca jest to, że praktycznie wszystkie wina przy barze dostępne są na lampki. Jest to więc kapitalna okazja  poznania większości win regionu bez konieczności inwestowania w całą butelkę i (co dla niektórych istotne) nadmiernego przemieszczania się. Uwaga – stoliki i stołki niezbyt wygodne, trzeba hartu ducha, by dłużej posiedzieć. Miejsce znakomite na luźne, przyjacielskie spotkanie albo by wypić coś na aperitifnapój alkoholowy (rzadziej bezalkoholowy) podawany przed po... (...).

Fehérszarvas Vadásztanya Restaurant

Na języku naszych bratanków można sobie połamać zęby. Nie pytajcie Państwo, jak wymawiać nazwę tej restauracji, wiadomo, że oznacza „biały jeleń”. Po węgiersku potrzeba aż 23 liter, po polsku wystarczy 10. Trafić tam łatwo, gdyż restauracja jest widoczna, położona tuż obok hotelu Eger, a nad wejściem łatwo dostrzeżemy wielki, zielony, półkolisty neon (tu akurat dużo liter w nazwie okazuje się być zaletą, bo szyld jest długi i widoczny z daleka). Miejsce pozostaje pod ogromnym wpływem właściciela pana Konkoly György. I dobrze, bo gdy właściciel czuwa, to zawsze jest gwarancja przyzwoitej jakości, szczególnie poziomu obsługi. W karcie znajdziemy 41 pozycji (bez deserów). Dominuje dziczyzna, ale występują też „dary lasów i łąk” oraz  „dary wód”, jak to zgrabnie określono w polskiej wersji karty. Chciałoby się więc spróbować i żabich udek, i ślimaków, i móżdżku, i dzika, i  grzybów, i baraniny. Ale – na pierwszy raz – chyba jednak powinno się zjeść karkówkę z jelenia z wątróbką gęsią, nasionami drzew iglastych i kiszoną kapustą.

Ködmön Csárda

Fot. ArchiwumI znów trzeba połamać język. Kto w ramach enoturystycznej pasji odwiedza Eger, ten nie może ominąć Szépasszonyvölgy. To Dolina Pięknej Pani. Mnóstwo tu wydrążonych w skale piwnic (ponumerowane dla lepszej orientacji). Jest też sporo miejsc typowo gastronomicznych. Niektóre oczywiście trudnią się polowaniem na licznie przybywających do doliny turystów, ale Bedekerowi udało się zidentyfikować miejsce, gdzie jadają Węgrzy. Csárda do gospoda, zwykle o nieco folklorystycznym zacięciu. Porozwieszane gobeliny, poustawiane garnki i inne elementy dekoracyjne nie odwrócą jednak uwagi od sprawy zasadniczej, czyli od karty. A ta jest też bardzo tradycyjna i oferuje większość typowych węgierskich dań. Pojawiają się także pomysły własne, jak dosyć ciekawie podana pierś kurczaka. Mięso owija się cienkimi plastrami boczku i smaży. Podane jest to na cienkich omletach i polane sosem grzybowym. Danie nie należy do lekkich, więc trzeba zamówić nieco więcej wina.

Imola Udvarház

Restauracja leży bardzo blisko zamku i zasługuje na spore wyrazy uznania. Urządzenie jest dość ascetyczne jak na miejscowe gusta, ale to dobrze. Wnętrze jest przez to nowoczesne i miło tu przychodzić. Obsługa bardzo profesjonalna. Szef kuchni o sporym doświadczeniu proponuje dużo własnych kreacji, które nawiązując często do węgierskiej tradycji, są przede wszystkim dobrze przemyślanym i starannie wykonanym dziełem autora. Dla przykładu risotto można zjeść w wielu zakątkach świata. Ale w restauracji Imola risotto z grzybami przygotowuje się na bazie… pęczaku. Do niego oczywiście dodajemy płatki parmezanu i całość smakuje wybornie. No i ten deser… Przyrządzany tu strudel jest dziełem arcymistrzowskim. Płaty ciasta zawijane są tak, że w strudlu tworzą się dwie przestrzenie. Jedna dla nadzienia jabłkowego, druga dla wiśniowego. Dostajemy spory kawałek, na spodzie talerza oczywiście sos waniliowy. Wspaniałe zakończenie dla wspaniałej kolacji.

Ważne adresy

János Vitéz Etterem
3300 Eger Egri utca 8
+36-36-531-030
info@janosvitez.hu

Hotel Senator-Ház
Hungary 3300
11th, Dobó square, Eger
+36 36 411-711
info@senatorhaz.hu

Imola Udvarház
3300 Eger,
Dózsa György tér 4.
Tel/Fax: 36/516-180
udvarhaz@imolanet.hu

Ködmön Csárda
3300 Eger
Szépasszony-völgy
+36 36/413-172
kodmoncsarda@szepasszonyvolgy.eu