Wieka radość, że Fundacji „Galicja Vitis” udało się i w tym roku zorganizować te zawody, bo z uwagi na panujące warunki pandemiczne nie było to łatwe. Podobnie jak zjazd takiej mnogości sędziów i dowóz właściwej ilości próbek. Konkurs wrócił jednak na swoje międzynarodowe tory, tym razem ponownie Łańcucie, w hotelu o tej samej nazwie.
Nie było za zimo, nie było za ciepło – akurat w sam raz, by zaznać łańcuckiego powietrza w wolnych chwilach i cieszyć się wizytą w słynnym zamku. Zresztą, mówiąc szczerze, niewiele nas to obchodziło, podobnie jak śnieg, który dwa lata temu spadł w środku maja w Zakopanem, wprowadzając w desperację nasze sędzinie z Gruzji. Za to jak zwykle gorąco było przy stolikach trzech pięcioosobowych, międzynarodowych komisji i tu toczyła się prawdziwa dwudniowa batalia wokół trzystu win.
Wielkich sporów nie było, choć w pewnym momencie zaznaczyła się delikatna rysa pomiędzy bardziej oldskulową szkołą, reprezentowaną głównie przez winiarzy praktyków, a tą bardziej otwartą na nowe trendy. Choć słowo „nowe” nie jest tu zbytnio na miejscu – pojawiło się bowiem w tym roku sporo win bursztynowych, z kwewri, a więc robionych w ramach wielotysiącletniej tradycji. Zapominamy czasem, że bardziej świeże, orzeźwiające białe wina są z nami gdzieś raptem od sześciu, pięciu dekad, a może w niektórych państwach nawet i krócej – wcześniej wszystkie tego typu wina były po prostu mniej lub bardziej utlenioneokreślenie wina, które zbyt długo przebywało w kontakcie... (...). Ale to problem większości międzynarodowych konkursów, które po kolei wprowadzają osobną kategorię dla tego typu win. Tak zrobiono także i na Galicja Vitis, ale potrafię zrozumieć sytuację, kiedy jakiś winiarz walczy na co dzień z oksydacją (i sporo inwestuje w odpowiedni sprzęt), więc później z bólem musi oceniać niuanse w winach z wyraźnie takimi nutami – wszak nikt nie pracuje w próżni.
W tym roku sommelierzy rozlali 298 próbek, z których aż 115 przyjechało z Mołdawii (nasz rynek jest jednym z najważniejszych dla tego kraju), ale tuż za nią była Polska z 98 flaszkami. Pozostałe kurierzy zabrali ze Słowacji, Czech, Gruzji, Niemiec i Węgier. Sędziowie przyznali siedem Wielkich Złotych medali oraz 82 Złote. Poniżej lista championów, czyli win, które były najlepsze w swoich kategoriach, choć nie wszystkie zdobyły medal Wielkiego Złota – tu trzeba było zarobić aż 92 punkty, zaś na Złoto wystarczyło ich „raptem” ich 87. Trochę pechowa była kategoria win likierowych (słodkich wzmacnianych), gdzie bez problemu Wielkie Złoto zdobyło winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z Mołdawii, ale nie Championa, ponieważ zgłoszono na tej półce tylko sześć próbek. Tymczasem regulamin stanowi, że w szranki boju o tytuł Championa musi być co najmniej dziesięć różnych próbek, więc otrzymało „tylko” wspomniane Wielkie Złoto.
Wszyscy żegnaliśmy się z nadzieją na następne spotkanie przy kolejnej edycji Galicja Vitis. Oby kolejna mutacja wirusa nie pokrzyżowała nam planów!
PS Przed pierwszym rozdaniem minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszego słowackiego kolegi, Michała Kozáka, który odszedł w połowie roku. Był radosną duszą i weteranem konkursu, sędziował z nami od początku. Będziemy go wspominać przy każdej kolejnej edycji Galicja Vitis. Odpočívaj v pokoji!
Lista Championów
Wina białe wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d...
- 89,67 Erekle’s Wine 2019, Casreli, Gruzja
Wina białe półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f... i półsłodkieokreślenie wina zawierającego sporą ilość cukru resztow...
- 89,33 LH Rhein Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... 2010, Fabrica de Vin Fautor, Mołdawia
Wina różowe
- 87,33 Pinot Madeleine Roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...) Feinherb 2020, Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Werner Anselmann & Gebrüder Anselmann, Niemcy
Wina czerwone
- 92,67 Fetească Neagră rumuńska, klasyczna odmiana czerwonych winogron u... 2019, Vinăria Poiana, Mołdawia
Wina półmusujące i musujące
- 87 Vidal Blanc Natur Brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...) III 2019, Podkarpacka Akademia Wina, Polska
Wina naturalnie słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego..
- 89 Aureliusbiała odmiana winogron.Uprawia w minimalnych ilościach w C... (...) 2018, Karpatská Perla, Słowacja
Wina „naturalne”
- 92 Saperavi 2018, Gelovani Cellar, Gruzja
Wina likierowe (Najlepsze w kategorii, nie przyznano Championa)
- 92,67 Pastoral 2016, Chateau Vartely, Mołdawia