Po dwóch latach pandemicznej przerwy powrócił do Warszawy – pod nową nazwą „Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... & Co” — Festiwal Win Niemieckich. Organizowane przez Niemiecki Instytut Wina wydarzenie odbyło się 21 kwietnia w Centrum Praskim Koneser w Warszawie i przez wiele osób, a także przeze mnie, zostało powitane z wielką radością jako znak, że świat winiarski wraca do normalności, wspólnych spotkań nie tylko online oraz dużych degustacji.
Radość była tym większa, że degustacja dała okazję do spotkania dawno nie widzianych znajomych, ale też do odkrycia wielu perełek wśród różnorodnych i ciekawych niemieckich win. Chociaż bowiem wydarzenie zmieniło nazwę na „Riesling & Co” i riesling pozostaje niekwestionowanym królem win niemieckich, to jego „company” jest równie interesujące: zaryzykowałabym stwierdzenie, że często ono właśnie przynosi wiele miłych zaskoczeń.
Pinot noir i rodzina
Wydarzenie w Koneserze rozpoczęło się od bardzo interesującego i pouczającego dwugodzinnego seminarium „Pinot Paradise” poprowadzonego przez Tomasza Prange-Barczyńskiego. Można było na nim dowiedzieć się, jak wiele mutacji kolorystycznych ma odmiana pinot i jak wiele twarzy mają pochodzące z tych mutacji wina. MasterClass rozpocząliśmy od eleganckiego, szampańskiego, przenikliwie kwasowego i wytrawnegookreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... sekta z Hesji robionego z chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (Thörle Blanc de Blancs(fr.) typ białego wina cichego lub musującego, wyprodukowa... (...) Chardonnay), a następnie przeszliśmy przez różne odsłony pinot grisodmiana białych winogron należąca do dużej rodziny pinot..., pinot blanc i pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb.... Ten ostatni najszlachetniej i najbardziej klasycznie objawił się w winie ze słynnej Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Kreuzberg z niewielkiego regionu Ahr leżącego na północ od Mozeli (Kreuzberg Spätburgunder 2019). Niemieckie wina z pinot noir (Spätburgunder), najważniejszego po rieslingu szczepu w Niemczech i najważniejszego, jeśli chodzi o odmiany czerwone, są zasłużenie coraz bardziej cenione na świecie i w Polsce ze względu na swój wyjątkowy charakter oraz powściągliwą elegancję. Bardzo dobre pinot noir zaprezentowali również Peter Stolleis (Peter Stolleis Spätburgunder 2019) i United Winemakers of Germany (United Winemakers of Germany Fernweh Spätburgunder 2019).
Degustacja win niemieckich
W degustacji stolikowej wzięło udział dziewiętnastu wystawców – zarówno polscy importerzy, którzy mają w swojej ofercie jakościowe wina niemieckie, jak i producenci z Niemiec, którzy szukają polskich importerów. Prezentowali oczywiście rieslinga we wszystkich jego wydaniach, stopniach słodyczy i wytrawności, ale też sporo innych bardzo ciekawych a dużo mniej znanych w Polsce win. O wielu obliczach białego wina przekonać się mogłam degustując z bogatego portfolio Weingut Geil z Hesji Nadreńskiej. Znajdują się w nim rieslingi w wielu subtelnych odcieniach, od świetnego świeżego, owocowego Geil Riesling Feinherb 2021 po równie świetnego, stonowanego i mineralnego Niersteiner Gewännchen Riesling trocken 2019 oraz doskonałe Weissburgunder i Grauburgunder. Na wina Geil łatwo zwrócić uwagę ze względu na ich bardzo ładną seledynową secesyjną etykietę, której projekt pochodzi z 1904 roku. Dużą klasę reprezentują też wina Weingut Erbeldinger: zwłaszcza ich wielokrotnie nagradzany, wytrawny i bardzo elegancki, musujący riesling (Erbeldinger Riesling brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...) nature). Wielkim kunsztem odznaczał się także riesling z winiarni Knebel z Dolnej Mozeli (Knebel Riesling Gutswein 2020) oraz wina z posiadającej siedemsetletnią tradycję z Weingut Bürgerspital z Frankonii (świetne Grauburgunder i rieslingi). Zupełnie inny, awangardowy czy wręcz punkowy styl niemieckich win reprezentował wspaniały organiczny pét-nat z Weingut am Stein (Am Stein Pure& Naked Pét-Nat 2020).