Niezapomniany

14 marca 2013 r., w wieku 86 lat, po „życiu dobrze przeżytym”, zmarł James L. Barrett, założyciel Château Montelena w Napa Valley.

Były prawnik, weteran wojny w Korei, zajął się winiarstwem w 1972 r. W 1976, podczas paryskiej degustacji, jego Chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... 1973 pokonało białe burgundy i zasłynęło na cały świat. Tym samym Château Montelena, wraz z cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... ze Stag’s Leap Wine Cellary (które wówczas pobiło bordoskich faworytów), pokazały klasę amerykańskiego winiarstwa i jakość win z Napa Valley.

– Château Montelena od 40 lat jest w rękach naszej rodziny i tak też zostanie. Będziemy zachowywać klasę i podnosić poziom naszych win – oświadczył Bo Barrett, syn Jamesa, obecny szef firmy.

A jest co pielęgnować. Powstała w 1888 r. winiarnia, ocalona przed zniszczeniem przez  Jamesa L. Barretta, jest obiektem zabytkowym, wpisanym do National Register of Historic Places.

O wydarzeniach paryskiej degustacji, opowiada film Bottle Schock, gdzie w postać Jamesa Barraeta wcielił się Bill Pullman. Recenzję produkcji znajdziecie tutaj.